Infolinia 576 226 224

Zastanawiasz się, jak rozmieścić oświetlenie w salonie? Skorzystaj z naszych porad

Zastanawiasz się, jak rozmieścić oświetlenie w salonie? Skorzystaj z naszych porad

Choć to kuchnia nazywana jest sercem domu, to właśnie salon pełni w nim najwięcej funkcji. Służy domownikom do relaksu, przyjmowania gości, spożywania posiłków, a także pracy czy nauki. Wymaga więc przemyślanych rozwiązań nie tylko w obszarze umeblowania, ale także oświetlenia. Chcąc wybrać odpowiednie lampy, warto na wstępie zastanowić się, jak je rozplanować. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się więc temu, jak rozmieścić oświetlenie w salonie, by spełnił wszystkie powierzone mu zadania.

Oświetlenie w salonie – jakie funkcje powinno pełnić?

Planując oświetlenie w salonie, pamiętaj o tym, że ma ono do spełnienia kilka istotnych zadań. Po pierwsze, musi odpowiednio rozświetlić całe pomieszczenie, tak aby korzystanie z niego było wygodne. Po drugie, powinno tworzyć w pokoju pożądany klimat. Najlepiej, jeśli robi to na przynajmniej dwa sposoby – innego światła potrzebujesz bowiem do spożywania posiłków, sprzątania czy pracy, a innego do relaksu. Po trzecie, warto zadbać także o to, by oświetlenie dzieliło wnętrze na strefy i dobrze oświetlało każdą z nich. Ma to szczególne znaczenie w większych salonach, które z powodzeniem da się podzielić np. na strefę relaksu i strefę jadalnianą.

Jakie oświetlenie warto wykorzystać w salonie?

Nie da się ukryć, że jedna lampa nie poradzi sobie ze wszystkimi wymienionymi wyżej zadaniami. To właśnie dlatego w salonie – nawet tym niewielkim – warto zastosować kilka rodzajów światła. Zazwyczaj jest to:

oświetlenie główne – to zwykłe oświetlenie sufitowe. Jego zadaniem jest rozświetlenie całego pomieszczenia;

oświetlenie uzupełniające – ma uzupełniać światło główne. W salonie może jednak stanowić także jego ciekawą alternatywę. Na pewno zdarzają Ci się bowiem sytuacje, w których marzysz o subtelnym świetle idealnym do relaksu. Odpowiednio dobrane oświetlenie uzupełniające Ci je zapewni;

oświetlenie dekoracyjne – mimo że jest niejako oświetleniem uzupełniającym, może pełnić nieco inną funkcję. Jego zadaniem jest zwykle podkreślenie poszczególnych elementów aranżacji, np. obrazów.

Jak rozmieścić oświetlenie w salonie?

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak rozmieścić oświetlenie w salonie, to zacznij od wyznaczenia w nim najważniejszych stref. Zastanów się także nad funkcjami, które mają pełnić. Dzięki temu łatwiej będzie Ci wybrać lampy, które okażą się później praktyczne. Jakie oprawy warto rozważyć? W roli oświetlenia głównego możesz wykorzystać lampy wiszące, a także lampy sufitowe – w formie plafonów, opraw dekoracyjnych, systemów szynowych czy też spotów. Funkcję oświetlenia uzupełniającego znakomicie pełnią kinkiety lub lampy stojące. Ich design może być także ciekawą dekoracją. Sprawdzą się np. w okolicy kanapy czy też stołu, choć mniejsze lampki możesz również z powodzeniem ustawić na komodzie. Jeżeli zaś chcesz podkreślić poszczególne elementy aranżacji, postaw na skierowane na nie reflektory – najlepiej takie z możliwością regulacji kierunku padania światła.

Rozmieszczenie światła w salonie – praktyczne wskazówki

Chcąc możliwie najlepiej rozmieścić oświetlenie w salonie, zwróć też uwagę na to, by oprawy zapewniały światło o odpowiednim natężeniu. Przyjmuje się, że na 1m2 powinno przypadać około 200-400 lumenów – omawiamy ten temat szerzej w innym wpisie na naszym blogu - ile lumenów do salonu?. Chcesz zdecydować się na światło w postaci zamontowanych na suficie spotów? Uznaje się, że w pokoju należy rozmieścić je co około 50 cm, choć nie jest to sztywna reguła. Jeżeli Twój salon jest mały i trudno będzie Ci umieścić w nim kilka źródeł światła, to ciekawą opcją mogą okazać się inteligentne żarówki. Zamontowane w lampie pozwolą Ci sterować natężeniem i barwą jej światła.

Rozmieszczenie światła w salonie to na pewno kwestia, nad którą warto się pochylić. To właśnie światło bowiem determinuje funkcjonalność i klimat panujący w przestrzeni. Szukając odpowiednich lamp do pokoju dziennego, koniecznie sprawdź, co przygotowaliśmy dla Ciebie w ofercie naszego e-sklepu. Mamy dla Ciebie wszystkie wymienione oprawy – a także wiele innych – z którymi na pewno stworzysz aranżację swoich marzeń!

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium