Infolinia 576 226 224

Wybieramy światło do dużego pokoju – ile lumenów do salonu warto zastosować?

W większości domów salon jest pokojem wyjątkowo uniwersalnym. To miejsce relaksu, domowych rozrywek, przyjmowania gości, a nawet pracy. Ze względu na swój wielofunkcyjny charakter pomieszczenie to wymaga dobrze dobranego oświetlenia. Ile lumenów do salonu warto zastosować i w jaki sposób rozplanować źródła światła? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę!

Lumeny w żarówkach LED

Lumeny są jednostką strumienia światła, stosowaną w oświetleniu LED. To właśnie od nich zależy wydajność światła, które emitowane jest przez żarówkę. W zależności od tego, na ile lumenów do salonu się zdecydujesz, będzie on bardziej lub mniej doświetlony. Warto zaznaczyć, że w elementach oświetlenia LED liczba lumenów jest ważniejsza niż moc WAT. Ta druga odpowiada głównie za ilość zużytej energii. Światło LED samo w sobie jest energooszczędne, dlatego moc WAT możesz potraktować jako kwestię drugorzędną.

Ile lumenów do salonu?

Jak obliczyć, ile lumenów do salonu należy zastosować, by pomieszczenie było odpowiednio doświetlone? Przyjmuje się, że na jeden metr kwadratowy pokoju powinno przypadać około 200-400 lumenów. Pamiętaj jednak, że jest to kwestia, która zależy również od czynników, takich jak potrzeby domowników, kolor ścian czy wysokość sufitu. Zgodnie z tą zasadą w salonie o powierzchni 14 metrów kwadratowych, będziesz potrzebować oświetlenia o mocy od około 2800 do 5600 lumenów.

Lumeny a źródła światła

Skoro masz już wyobrażenie o tym, ile lumenów do salonu będzie Ci potrzebne, to pora zastanowić się, jak rozplanować oświetlenie. Eksperci polecają, by w pomieszczeniu znajdowało się od 2 do 4 źródeł światła. Mogą być to np. żyrandol, lampa stojąca i kinkiet. Oszacowaną wcześniej liczbę lumenów wystarczy zatem rozdzielić pomiędzy wybrane źródła.

Idealne światło do salonu?

Jak już wspomnieliśmy, salon jest miejscem relaksu i imprez. W tego typu okolicznościach może przydać się nieco inne światło, niż w przypadku codziennych aktywności lub pracy. Ile lumenów do salonu zastosować, by pogodzić te kwestie? Ciekawym rozwiązaniem są inteligentne żarówki LED Smart Bulb, które umożliwiają Ci pełną manipulację zarówno intensywnością, jak i barwą oświetlenia!

Lumeny a luksy

Jeśli chcesz precyzyjnie dobrać światło, to oprócz oszacowania liczby lumenów w salonie, istotne będą również luksy. Co to takiego? Żarówka emituje lumeny, natomiast o tym, ile światła faktycznie dociera w konkretny punkt, informują luksy. Swobodne przeglądanie gazety wymaga około 500 luksów na salonowym stole lub ławie. Uzyskanie takiej wartości wymaga ok. 5 W z lampy LED na 1 metr kwadratowy. Oznacza to, że w przypadku salonu o powierzchni 10 m2 potrzebne Ci będą dwie lampy LED o mocy 25 W.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium