Infolinia 576 226 224

Zastanawiasz się, jak pomysłowo rozmieścić oświetlenie zewnętrzne domu? Poznaj nasze pomysły

Zastanawiasz się, jak pomysłowo rozmieścić oświetlenie zewnętrzne domu? Poznaj nasze pomysły

Planując oświetlenie domu, najczęściej skupiamy się na wystroju pomieszczeń. Równie dużo uwagi powinno się też poświęcić oświetleniu zewnętrznemu. Odpowiednie lampy pozwolą Ci na wygodne korzystanie z uroków ogrodu wieczorową porą, a także pomogą zadbać o bezpieczeństwo domowników i gości. Nie da się też ukryć, że pomysłowe zaplanowanie aranżacji świetlnej korzystnie wpływa na walory wizualne przestrzeni przed budynkiem. Zastanawiasz się, jak prawidłowo rozmieścić oświetlenie zewnętrzne domu? Czytaj dalej i dowiedz się, jakimi zasadami warto się kierować.

Oświetlenie zewnętrzne – jak je zaplanować?

Światło pełni wiele funkcji zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. Zaplanowanie oświetlenia na dworze jest z pewnością lepszym rozwiązaniem niż poruszanie się po ogrodzie ze smartfonową latarką w dłoni. Decydując się na oświetlenie zewnętrzne, możesz zyskać:

poczucie bezpieczeństwa – prawidłowe oświetlenie terenu przed domem pozwala kontrolować to, co dzieje się na posesji po zapadnięciu zmroku;

łatwość poruszania się – zarówno domownicy, jak i Twoi goście szybciej i bezpieczniej pokonają drogę od furtki do głównego wejścia do domu, jeśli ścieżki będą dobrze oświetlone. Zniknie też konieczność szukania kluczy z pomocą latarki ze smartfona;

pożądany efekt wizualny – ogród i przestrzeń przed domem prezentują się atrakcyjniej, jeśli są dostatecznie oświetlone także po zmierzchu.

Podstawowy projekt zewnętrznej aranżacji świetlnej powinien obejmować miejsca, w których światło jest niezbędne, czyli m.in. przy furtce, wejściu do domu i przy ścieżkach. Wybierając lampy, należy bezwzględnie zwrócić uwagę na poziom ich szczelności. Oprawy muszą być bowiem odporne na szereg niekorzystnych czynników, takich jak kurz i warunki atmosferyczne. To oznacza, że lampy zewnętrzne powinny mieć klasę szczelności na poziomie co najmniej IP44 lub większym, np. IP65. Zwróć też uwagę na barwę światła – ten parametr dobiera się z reguły na podstawie stylu, w jakim wykończony jest budynek.

Jak rozmieścić oświetlenie zewnętrzne domu?

Jeżeli chcesz mieć pewność, że sprawujesz całkowitą kontrolę nad tym, co dzieje się na zewnątrz, zadbaj o to, by każda część posesji – w tym ogrodu – była dostatecznie doświetlona. Zastanawiasz się, jak pomysłowo rozmieścić oświetlenie zewnętrzne domu? Poniżej przygotowaliśmy listę punktów, które bezwzględnie musisz wziąć pod uwagę, planując zakup lamp.

Furtka, brama wjazdowa i podjazd

Zarówno domownikom, jak i gościom po zmroku wiele trudności sprawia znalezienie dzwonka przy furtce lub zlokalizowanie klamki. Aby ułatwić im wejście na posesję, warto zamontować lampę na ogrodzeniu. Doskonale sprawdzi się model LED z czujnikiem ruchu, który będzie uruchamiał się tylko wtedy, gdy będzie faktycznie potrzebny.

Dobrze oświetlona powinna być też brama garażowa i prowadzący do niej podjazd. Zadbaj więc o to, by w Twojej aranżacji znalazły się lampy na słupkach po obu stronach podjazdu i funkcjonalna lampa halogenowa z czujnikiem ruchu nad bramą garażową.

Wejście główne

Nie zapomnij o tym, że jedną z najważniejszych części domu jest wejście główne. Powinno być dostatecznie podświetlone, by zapewnić gościom bezpieczeństwo, szczególnie podczas pokonywania schodów. Dobrze dopasowane kinkiety, po obu stronach drzwi, oszczędzą też szukania kluczy w ciemnościach. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zamiast lamp ściennych zamontować naświetlacz LED z czujnikiem ruchu.

Elewacja

Oświetlenie zamontowane na elewacji pełni zarówno praktyczną, jak i estetyczną funkcję. Jego zadaniem jest podświetlanie tabliczki z adresem, by Twoi goście wiedzieli, na którą posesję mają wejść. Emitowane przez lampy światło powinno podkreślać elementy ozdobne budynku. Może też sprawić, że stanie się on bardziej interesujący i będzie zachęcał do przejścia przez furtkę. Doskonale sprawdzą się więc rozmieszczone równomiernie na elewacji kinkiety.

Ścieżki i architektura ogrodowa

Dzięki prawidłowemu oświetleniu ogrodu możesz korzystać z jego dobrodziejstw także po zmroku. Lampy należy ustawić wzdłuż ścieżek, by móc spacerować nimi w ciemności bez ryzyka kontuzji. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie w tym przypadku słupków LED.

Mała architektura ogrodowa – szczególnie w dużym ogrodzie – także powinna być podświetlona. Jeżeli przestrzeń zdobią oczka wodne, rzeźby czy fontanny, warto podkreślić ich urok reflektorami, by zwrócić na nie uwagę gości. Emitowany przez lampę strumień światła powinien być więc skierowany wprost na element, który ma zaakcentować.

Rozmieszczenie oświetlenia zewnętrznego jest niezwykle ważne. Odpowiednio dopasowane lampy zapewniają komfortowe funkcjonowanie na terenie całej posesji i mogą podkreślić atuty budynku i ogrodu. Wybierając oprawy, należy zwrócić też uwagę na ich wygląd. Jeżeli poszukujesz nowoczesnego, a jednocześnie minimalistycznego oświetlenia z nutą surowej elegancji, koniecznie przyjrzyj się asortymentowi dostępnemu w naszym e-sklepie!

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium