Infolinia 576 226 224

Żarówki energooszczędne a LEDy – czym się różnią?

Żarówki energooszczędne a LEDy – czym się różnią?

Planujesz wymianę oświetlenia w swoim mieszkaniu albo gabinecie? Na pewno zależy Ci na jak najkorzystniejszych rozwiązaniach, również pod względem finansowym. Możesz postawić na żarówki energooszczędne albo cieszące się dużą popularnością LEDy. Zastanawiasz się, która opcja jest lepsza i czym różnią się między sobą poszczególne żarówki? Wyjaśniamy!

Żarówki energooszczędne – co to takiego?

Czasy tradycyjnych jarzeniówek już dawno odeszły w niepamięć. Początkowo jedyną alternatywą dla nich były właśnie żarówki energooszczędne. Czym się wyróżniają? Otóż przede wszystkim zużywają one znacznie mniej energii niż klasyczne żarówki. Zazwyczaj jest to aż kilkukrotna różnica. Musisz jednak pamiętać, że dzieje się tak, gdy są włączane na dłuższy czas, a nie tylko parę minut. Sam moment włączenia takiej żarówki wiąże się niestety z dużym zużyciem prądu. W związku z tym stwarzają one możliwość zaoszczędzenia na rachunkach za prąd, a w dodatku są rozwiązaniem bardzo ekologicznym. Gdy pojawiły się po raz pierwszy, nie należały niestety do tanich, ale obecnie ten stan rzeczy znacznie się zmienił. Tak naprawdę żarówki energooszczędne są cenowo zbliżone do zwykłych.

Jakie są zalety żarówek energooszczędnych?

Musisz wiedzieć, że energooszczędne żarówki zyskały uznanie wielu użytkowników. Nie tylko zużywają one mniej energii, ale także wyróżniają się wysoką trwałością. Dzięki temu nie trzeba ich zbyt często wymieniać. Co ciekawe, zazwyczaj tego typu żarówki emitują światło, które jest mniej męczące niż w przypadku żarówek żarnikowych. Jednocześnie do wyboru masz zarówno modele, które emitują zimne światło, jak i neutralne.

Zastanawiasz się, czy żarówka energooszczędna ma jakieś wady? Warto mieć świadomość tego, że do ich produkcji wykorzystuje się rtęć, która jest bardzo szkodliwa dla ludzi i zwierząt. Poza tym wymaga ona ściśle określonej utylizacji. To wszystko sprawia, że mimo wielu zalet, nie jest ona całkowicie przyjazna dla środowiska. Zdecydowanie jednak lepiej zdecydować się na nią niż na tradycyjną żarówkę.

Żarówki LED-owe – to musisz o nich wiedzieć

W związku z niedoskonałościami żarówek energooszczędnych cały czas poszukiwano alternatywnych rozwiązań. Doskonałą opcją okazały się żarówki LED. Jeszcze kilkanaście lat temu była to prawdziwa nowinka technologiczna, dziś jednak cieszy się dużą popularnością i jest powszechnie używana.

Światło emitowane przez żarówkę LED-ową jest jeszcze mniej męczące dla oczu niż to, które emituje żarówka energooszczędna. Poza tym zużywają one bardzo mało prądu. Tak naprawdę zużycie to jest mniejsze niż w przypadku żarówek energooszczędnych. Oprócz tego musisz wiedzieć, że LED-y wyróżniają się wysoką trwałością. W dodatku nie zawierają rtęci i innych szkodliwych substancji. Wiele osób ceni sobie żarówki LED-owe ze względu na światło zbliżone do słonecznego. Co ważne, nie emitują promieniowania UV. Istotne jest również to, że jeśli połączysz je z taśmami LED-owymi, uzyskasz inteligentne oświetlenie domu.

Warto jednak mieć świadomość tego, że jasność żarówek LED-owych zależy przede wszystkim od temperatury otoczenia. Ma to znaczenie zwłaszcza wówczas, gdy umieszcza się je np. na werandzie. Poza tym musisz uważać na podróbki z Chin, które są tanie, ale ich jakość pozostawia wiele do życzenia.

Co lepiej wybrać – żarówki energooszczędne czy LED-owe?

Zastanawiasz się, co jest lepszym rozwiązaniem – żarówki energooszczędne czy LED-y? Wszystko zależy głównie od ich przeznaczenia. Jeśli w danym pomieszczeniu często jest zapalane światło, w dodatku na chwilę, zdecydowanie lepiej zainwestować w żarówki LED-owe. Są one nieco droższe niż te energooszczędne, ale na dłuższą metę mogą zapewnić Ci jeszcze lepsze oszczędności. Poza tym to rozwiązanie najbardziej przyjazne dla środowiska. Jeśli zależy Ci na dobru planety, rozważ zakup właśnie żarówek LED-owych. Zawsze pamiętaj jednak, aby kupować tego typu produkty wyłącznie od sprawdzonych producentów, gdyż podróbki mogą okazać się znacznie mniej wydajne i ekonomicznie niż byś oczekiwał. W efekcie może wcale nie udać Ci się zaoszczędzić.

Bez wątpienia, żarówki energooszczędne oraz LED-y mają wiele zalet i warto decydować się właśnie na takie rodzaje oświetlenia. Oba warianty nieco się od siebie różnią, więc każdy musi zastanowić się, który jest dla niego korzystniejszy i odpowiada jego potrzebom. Zapewniamy jednak, że zarówno LED-y, jak i żarówki energooszczędne mogą przynieść Ci znaczne oszczędności. W związku z tym nie pożałujesz swojego zakupu.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium