Infolinia 576 226 224

Podpowiadamy, jak kupić odpowiednią żarówkę i ile lumenów na m2 wybrać!

Zależy Ci na praktycznym i funkcjonalnym oświetleniu pomieszczeń w domu, mieszkaniu albo pomieszczeniu biurowym? Nic dziwnego – odpowiednie natężenie światła gwarantuje swobodny relaks i zapewnia właściwe warunki pracy. Zatem – jak określić ile lumenów na m2 powinno znaleźć się w konkretnym pomieszczeniu?

Lumeny, czyli co kryje tajemnicza nazwa

Kupno żarówki wydaje Ci się być nieskomplikowanym zadaniem, jednak stojąc przed sklepowymi półkami dopadają Cię wątpliwości? Sprawdź, jakie pojęcia warto znać i czym kierować się, wybierając konkretne modele i poczuj się pewnie podczas zakupów! Jeśli dotychczas zwracałeś uwagę wyłącznie na moc żarówek, wyrażoną w watach, czas to zmienić! Przekonaj się, kiedy będziesz mieć do czynienia z lumenami, czym są i jak sprawdzić, ile lumenów na m2 wybrać, by zapewnić sobie pełne oświetlenie wnętrza.

Lumeny oznaczają jednostkę miary całkowitej mocy światła emitowanego przez konkretne źródło. Większa wartość lumenów gwarantuje pełniejsze oświetlenie. Przekonaj się, ile lumenów będziesz potrzebował, by oświetlić wybrane pomieszczenie w stylowy i komfortowy sposób.

Lumeny i waty – w czym tkwi różnica?

Jeszcze do niedawna moc konkretnego źródła światła wyrażana była w watach, jednak od momentu, kiedy powszechne stały się żarówki LED-owe, ich producenci informują także o mocy wyrażonej w lumenach. Zatem – czym różnią się między sobą te wartości i jak poprawnie je rozumieć?

- Waty oznaczają moc żarówki, a więc – ilość faktycznej zużywanej przez nią energii elektrycznej;

- Lumeny informują o ilości wyemitowanego światła;

Co warto wiedzieć?

Dla Twojego komfortu istnieje możliwość przeliczenia na podstawie wartości watów, ile lumenów ma konkretny model żarówki. Kupując jednak żarówki LEDowe należy kierować się wyłącznie ilością lumenów – im będzie im więcej, tym pełniejsze oświetlenie uzyskasz.

Natężenie światła w poszczególnych pomieszczeniach

Odpowiednie oświetlenie zapewnia maksymalny komfort użytkowania poszczególnych pomieszczeń. Bez względu na to, czy ma ono służyć wypoczynkowi, czy być miejscem pracy, natężenie światła powinno odpowiadać Twoim potrzebom. Ile lumenów na m2 warto wybrać? Podpowiadamy! Zanim jednak znajdziesz odpowiedź na interesujące Cię pytanie, pamiętaj – ilość lumenów na m2 wyrażona jest w luksach!

Tradycyjna żarówka (W) Żarówka LED (W) Strumień świetlny (lumeny)
40 4-5 ~400
60 7-8 ~700
75 9-10 ~900
100 12-15 ~1300
150 18-23 ~2100


Wszystko zależy od Twoich indywidualnych potrzeb. W sypialni możesz zdecydować się na mniejszą ilość luksów niż w salonie, podczas gdy w miejscu pracy powinno ich być zdecydowanie więcej. Prace precyzyjne wymagają najpełniejszego oświetlenia, nawet 1200 lx, podczas gdy w miejscu wypoczynku wystarczy ich zaledwie 120 lx, a w miejscu do czytania 400-500lx.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium