Każde stanowisko pracy powinno być zaaranżowane tak, by wykonywane przy nim obowiązki były komfortowe i bezpieczne. Warto zaznaczyć, że w wielu aspektach nie jest to kwestia dobrowolna – warunki, jakie powinny panować w miejscu pracy, regulują liczne przepisy. Nie inaczej jest ze światłem. Jakie powinno być oświetlenie stanowiska pracy? Ile luksów wymagają współczesne normy? Sprawdź, co musisz wiedzieć, by zadbać o siebie lub swoich pracowników!
Oświetlenie stanowiska pracy
Aranżację oświetlenia miejsca pracy najlepiej zacząć od projektu. Warto pamiętać, że przepisy dotyczące światła mogą być różne w zależności od specyfiki pomieszczenia i wykonywanych w nim obowiązków zawodowych. Jak dobrze zaprojektować oświetlenie stanowiska pracy? Warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy przy pomocy profesjonalnych programów policzą wymaganą liczbę luksów i zaproponują konkretne punkty świetlne.
Normy oświetlenia stanowiska pracy
Wymogi dotyczące oświetlenia stanowiska pracy i liczby luksów znajdziesz w normie PN-EN 12464-1. Jak już wspomnieliśmy, treść przepisów zależy głównie od specyfiki wykonywanych obowiązków. Jedną z najpopularniejszych wartości jest 500 luksów. Takiego natężenia światła wymaga się np. w biurach – na stanowiskach, przy których pracownik pisze ręcznie, czyta lub obsługuje monitor. Dlaczego przestrzeganie norm jest takie ważne? Odpowiednie oświetlenie ma znaczący wpływ na bezpieczeństwo, wygodę, a także efektywność pracowników.
Oświetlenie stanowiska pracy – ile luksów wymagają normy?
Wspomnieliśmy o popularnych 500 luksach, których często wymaga się w biurach. Jak wygląda sytuacja w przypadku innych miejsc? Oświetlenie stanowiska pracy związanego z montażem, w zależności od wykonywanych przy nim prac, powinno wynosić 200 do 750 luksów. Precyzyjnym pracom, związanym z wyrobem wzorników, narzędzi czy szablonów powinno towarzyszyć światło o wartości 1000 luksów. Szlifowanie i obróbka mechaniczna wymagają 500 luksów, a malowanie 750 luksów. Znacznie mniejsze wartości powinny znaleźć się w składach lub magazynach (200-300 lx), a także w strefach komunikacyjnych, takich jak korytarze, chodniki czy schody (150 lx).