Nie wyobrażasz sobie zimowego popołudnia albo letniego wieczoru bez książki? Jeśli często zdarza Ci się czytać po zmroku, pamiętaj, że odpowiednie światło do czytania jest niezwykle ważne. Jaka lampa będzie odpowiednia do oświetlenia lektury? Podpowiadamy!
Dlaczego wybór lampy do czytania jest aż tak ważny?
Zastanawiasz się, dlaczego wybór odpowiedniej lampy do czytania ma aż tak duże znaczenie? Musisz wiedzieć, że wzrok bardzo szybko się męczy, a w dodatku łatwo ulega pogorszeniu. Od właściwego oświetlenia będzie zależał nie tylko Twój komfort, ale również zdrowie. Warto mieć świadomość tego, że dzięki dobremu światłu Twoje oczy będą męczyły się znacznie wolniej. Poza tym będziesz lepiej przyswajać tekst. Od oświetlenia zależy także Twoje samopoczucie i poziom zrelaksowania. Czytanie stanie się dla Ciebie jeszcze większą przyjemnością. Nikt przecież nie lubi siedzieć nad lekturą, gdy bolą go oczy i głowa, a poszczególne słowa odczytuje się z wielkim trudem.
Jaka lampa do czytania najlepiej się sprawdzi?
Chcesz wiedzieć, jaka lampa do czytania będzie dla Ciebie odpowiednim wyborem? Dużo zależy oczywiście od tego, w jakim miejscu najczęściej oddajesz się lekturze i jakie warunki oświetleniowe tam panują. Najlepiej, aby źródło światła znajdowało się bezpośrednio za Tobą i oświetlało wyłącznie tekst. Wbrew pozorom nie powinno się kierować światła na czytelnika. W ten sposób męczysz wzrok i obniżasz ilość przyswajanego tekstu. Na pewno zauważysz, że szybko dopadnie Cię znużenie, ból głowy, a nawet rozdrażnienie.
Aby oświetlać tylko książkę, wybierz lampę stojącą lub stołową i ustaw ją we właściwej odległości. Zazwyczaj powinno to być od 30 do 40 cm. Jeśli podczas czytania przybierasz różne pozycje albo zmieniasz nieco miejsce, postaw na lampę, która umożliwia regulację kąta nachylenia i zmianę wysokości. Dobrą opcją może też być lampa, którą w dowolnym momencie przestawisz czy przeniesiesz w wybrane miejsce.
Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając lampę do czytania?
Zastanawiasz się, co jeszcze ma duże znaczenie przy wyborze lampy do czytania? Przede wszystkim zwróć uwagę na barwę i temperaturę światła. Od tego także zależy Twój komfort i samopoczucie. Jaka barwa światła jest odpowiednia do czytania? Najlepiej, aby było to ciepłe światło, które plasuje się w przedziale 2700-3300K. Taka barwa działa rozluźniająco i relaksująco, a co najważniejsze, nie pobudza. Jeżeli jednak największe znaczenie ma dla Ciebie maksymalne przyswajanie tekstu, np. podczas nauki, postaw na lampę, która emituje neutralne albo zimne światło oscylujące w zakresie 3400-7000K. Im wyższa temperatura, tym lepsza efektywność nauki. Nie sprawdza się to jednak podczas czytania typowo dla relaksu, zwłaszcza przed snem.
Oprócz tego warto wiedzieć, że najlepszym rozwiązaniem do czytania byłyby dwa źródła światła. Zastosowanie tylko lampy punktowej jest opcją, z której nie powinno się korzystać za każdym razem. W związku z tym dobrze jest połączyć dwa rodzaje oświetlenia. Musisz zgrać ze sobą ogólne źródło światła w danym pomieszczeniu oraz źródło, które emituje światło do czytania. Dla Twojego wzroku będzie to najbezpieczniejsze rozwiązanie. Pamiętaj też, że najlepiej, aby główne światło padało z góry.
Jaka lampa do czytania w łóżku?
Lubisz czytać książkę albo gazetę przed pójściem spać? To świetna alternatywa dla przeglądania wiadomości w smartfonie lub oglądania telewizora. Oczywiście bardzo ważny jest wybór odpowiedniego oświetlenia. Lampa do czytania w łóżku musi emitować komfortowe światło, które jednocześnie nie przeszkadza innym śpiącym osobom. W związku z tym możesz np. zdecydować się na kinkiet z ruchowym wysięgnikiem. W ten sposób zyskasz możliwość skierowania wiązki światła konkretnie na książkę. Oczywiście nie zapomnij o odpowiedniej barwie. W tym przypadku światło musi być ciepłe i niepobudzające. Pamiętaj też, że abażury nie sprawdzą się w tej sytuacji, ponieważ mogą spowodować, że oświetlenie będzie zbyt słabe do efektywnego i wygodnego czytania.
Czytanie a natężenie światła
Co ciekawe, do czytania dobrze jest wybrać także odpowiednie natężenie światła. Im wyższe natężenie, tym dany przedmiot widzi się ostrzej. Do czytania powinno ono wynosić od 300 do 500 luksów. Jeśli czytasz często i długo, wybierz żarówkę, która emituje światło o natężeniu 500 luksów. W przypadku LED-ów postaw na moc około 5W. Żarówka tradycyjna powinna mieć moc 40W.
Jak widać, wybór odpowiedniej lampy do czytania jest bardzo ważny. Od tego zależy Twój komfort, a także zdrowie oczu. Jeśli skorzystasz z naszych rad, bez trudu dobierzesz właściwe źródło światła.