Masz zamiar kupić nową lampkę, którą ustawisz u siebie w pokoju? Warto więc dowiedzieć się czegoś więcej o niuansach, które kryją się za odpowiednim oświetleniem. Na początku może Ci się wydawać, że to zbędna wiedza, ale wpłynie ona na Twoje przyszłe zakupy i ułatwi orientację w wielu przydatnych kwestiach. Czym więc jest jednostka natężenia oświetlenia? Można to wyjaśnić w przystępny sposób.
Czym jest natężenie oświetlenia?
Należy zacząć od tego, czym jest samo natężenie oświetlenia. Mimo że termin ten brzmi skomplikowanie, to jednak można go wyjaśnić w bardzo przystępny sposób. Co więc kryje się pod tym pojęciem? Chodzi o gęstość strumienia świetlnego, który pada na daną powierzchnię. Natężenie odpowiada więc za kilka czynników wpływających na Twój komfort. Jej właściwy poziom zapewni efektywną pracę wzroku – będziesz rozróżniał wszystkie obiekty znajdujące się w oświetlonym obszarze, a Twoje oczy nie będą męczyć się zbyt szybko.
Wiedza o natężeniu oświetlenia będzie dla Ciebie pomocna
Powinieneś wiedzieć, co oznacza natężenie oświetlenia, bo dzięki temu zagwarantujesz sobie dobre warunki w swoim mieszkaniu, miejscu pracy lub pomożesz znajomemu w wyborze odpowiednich żarówek. Zwróć również uwagę, że inwestowanie w żyrandole oraz różnego rodzaju lampki może nie mieć sensu, jeśli nie będziesz w stanie zapewnić sobie właściwego oświetlenia. Bo nawet najdroższy przedmiot nie zastąpi potrzebnej wiedzy.
Co jeszcze warto wiedzieć? Że wielkość omawianego natężenia możesz policzyć dzieląc wartość strumienia świetlnego przez pole powierzchni, na którą to światło pada. Jak zapewne zauważyłeś, pojawiło się tu całkiem nowe określenie, którego próżno szukać wcześniej. Dlatego trzeba pochylić się trochę nad istotą strumienia świetlnego. Tutaj również nie ma nic trudnego do zrozumienia, bo wymieniony termin oznacza całkowitą moc światła, która jest wydzielana z konkretnego źródła. Takim przedmiotem może być nawet zwykła żarówka.
Co jest jednostką natężenia oświetlenia?
Mając więc wszystkie potrzebne informacje, możesz bez problemu wyliczyć wielkość natężenia oświetlenia. Jego wartość wyraża się zaś w luksach, którym odpowiada skrót „lx”. Zachęcamy do wypróbowania tej metody w praktyce, bo na pewno ułatwi Ci ona przyszłe zakupy. Proste obliczenie pozwoli zaoszczędzić pieniądze, które wydasz tylko na sprawdzone oświetlenie. Dzięki nam na nowo odkryjesz piękno płynące ze sztucznego światła.