Infolinia 576 226 224

Jak prawidłowo podłączyć dwie lampy do podwójnego włącznika?

Jak prawidłowo podłączyć dwie lampy do podwójnego włącznika?

Niezwykle wygodnym rozwiązaniem dotyczącym sterowania oświetleniem w wybranym pomieszczeniu, jest podłączenie dwóch lamp to jednego, podwójnego włącznika. Wystarczy włącznik z dwoma przyciskami i nie trzeba obok instalować kolejnego. Podpowiadamy, jak podłączyć dwie lampy do podwójnego włącznika prawidłowo i uniknąć niespodzianek.

Wybierz odpowiedni włącznik i sprawdź kable

Przy montażu oświetlenia warto dobrze się przygotować – dzięki temu nie ma później problemu między innymi z prawidłowym podłączeniem dwóch lamp do podwójnego włącznika. W sytuacji, w której prowadzimy kable z żyrandola, warto sprawdzić ile mamy wiązek, w jakim kolorze, a najlepiej oznaczyć sobie, które wychodzą z danej lampy. Wtedy przy podpinaniu ich do włącznika nie zdarzy się pomyłka i będzie można łatwo zdecydować, który klawisz będzie sterował wybraną lampą. Warto mieć instrukcję użytkowania i podłączenia lamp – tam także jest dokładny opis, jaki kabel powinien być połączony w danym zacisku włącznika.

Równie ważne jest także wybranie odpowiedniego włącznika. Nie każdy model z dwoma klawiszami będzie odpowiedni do połączenia dwóch lamp – tu należy wybrać model świecznikowy, który ma odpowiednią ilość zacisków. Jak w przypadku innych podłączeń należy zastosować środki bezpieczeństwa, czyli odłączyć na rozdzielniku prąd zasilający włącznik oraz mieć pod ręką potrzebne narzędzia – najczęściej wystarczy po prostu śrubokręt.

Podłączanie kabli do zacisków w podwójnym włączniku

Schemat instruujący, jak podłączyć dwie lampy do podwójnego włącznika, nie przedstawia dużego skomplikowania. Mimo to, jeśli obawiamy się, że nie mamy pewności co do swoich umiejętności, zaufajmy specjalistom, którzy wykonają podłączenie sprawnie i przede wszystkim – bezpiecznie.

Od każdej z lamp powinny prowadzić przewody posiadające minimum trzy żyły. Przewody neutralne oraz ochronne łączymy z odpowiadającymi im przewodami z sieci poza włącznikiem – do niego prowadzimy i podłączamy wyłącznie kable fazowe. Najczęściej w górnej części włącznika jest para ślepych zacisków po jednej stronie oraz para przeznaczona do połączenia przewodu zasilającego z sieci. Jest on oznaczony w inny sposób niż pozostałe. Podpinamy kabel zasilający. Następnie wprowadzamy i podłączamy przewody fazowe poprowadzone do lamp – jeden po lewej, drugi po prawej stronie, czyli każdy do jednego klawisza. Nigdy nie łączymy przewodów z dwóch lamp bezpośrednio ze sobą. Tak podłączone lampy powinny świecić niezależnie, po zamontowaniu podwójnego włącznika w ścianie i wybraniu odpowiedniego klawisza.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium