Infolinia 576 226 224

Jak podłączyć żyrandol w starej i nowej instalacji? Sprawdź!

Żyrandole to doskonałe źródło światła, idealnie nadające się do salonu, albo okazałego przedpokoju. Są piękne i bardzo dekoracyjne, a przy tym pełnią bardzo praktyczną funkcję - oświetlają pomieszczenie, kiedy tylko jest to potrzebne. Nieco problemów niesie zagadnienie jak podłączyć żyrandol, tym bardziej że sposób postępowania zależy od rodzaju instalacji w budynku.

Instalacja stara - jak podłączyć żyrandol?

Stare instalacje zaleca się, aby wymieniać na nowe, jeżeli jest tylko ku temu sposobność. Jeżeli jednak nie masz takiej możliwości, to z pewnością warto wezwać doświadczonego elektryka, który doskonale zna specyfikę działania takich przyłączy. Tak naprawdę im starsza instalacja, tym więcej problemów może wystąpić podczas montażu. Kable z całą pewnością będą mieć inne oznaczenia niż aktualnie obowiązujące, więc dla swojego dobra i aby uniknąć potencjalnego pożaru, doradzamy wezwanie kogoś bardziej doświadczonego do montażu. Jeśli jednak posiadasz doświadczenie lub wiedzę, z powodzeniem możesz podłączyć żyrandol samemu, a nawet jednocześnie dokonać wymiany całej instalacji elektrycznej w swoim domu. Z całą pewnością przyniesie to wiele korzyści na przyszłe lata.

Podłączanie żyrandola w nowej instalacji

Nowe instalacje są o wiele bardziej bezpieczne, szczególnie kiedy wykonał je profesjonalista z odpowiednimi zezwoleniami. Powinien on wypuścić z sufitu przewód czterożyłowy, na którym opierać się będzie instalacja. Kolory żyłek nie są przypadkowe i każda z nich ma swoje zastosowanie. Żółto-zielona żyłka to przewód do ochronnego zastosowania, niebieska z kolei służy do neutralnego zastosowania, a czarna i brązowa ma zadanie zamknąć obwód żyrandola.

Nowoczesne żyrandole posiadają instrukcję przyłączania ich do instalacji. Warto, abyś ją przeczytał i trzymał się wytycznych. Sprawdź, czy żyrandol posiada wszystkie części, czy są one czytelnie oznaczone. Jeżeli masz wątpliwości, to wyszukuj stronę instytucji, która zajmuje się certyfikatami i porównaj tam, czy wszystko jest w porządku.

Przed montażem koniecznie wyłącz napięcie prądu! Następnie przejdź do podłączania. Rozpocznij je od przewodu ochronnego. Nigdy inaczej! To zagwarantuje odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Inne kable podłączaj zgodnie z kolorystyką. I to wszystko! Mamy nadzieję, że wiesz już, jak podłączyć żyrandol w nowej instalacji i wykonać to bezpiecznie. Teraz już możesz cieszyć się pięknym, nowym źródłem światła.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium