Infolinia 576 226 224

Jak podłączyć lampę sufitową? Instrukcja w kilku krokach

Samodzielny montaż lampy wydaje się wyzwaniem przekraczającym możliwości przeciętnego użytkownika. Trudno jednak przy każdej zmianie lampy wzywać fachowca do jej montażu. Jak podłączyć lamp sufitową? Znawcy tematu twierdzą, że wystarczy sprzęt, dostępny w każdym mieszkaniu, jak również odrobina chęci do pracy.

Bezpieczeństwo to podstawa

Kupując nową lampę do dowolnego pomieszczenia, myślimy głównie o jej estetyce, jak również aranżacji wnętrza. Dopiero w dalszej kolejności zastanawiamy się, w jaki sposób podłączyć wybrany model. Dołączenie do sieci energetycznej kolejnego ogniwa zwykle wykonuje tak zwana złota rączka, uzbrojona w śrubokręt. Nie mniej ważnym pomocnikiem będzie w tym przypadku również kontrolka przepływu prądu, zwana próbówką. Może ją zastąpić zwykły, izolowany śrubokręt oraz miernik prądu. Jak podłączyć lampę sufitową? W pierwszej kolejności należy wyłączyć bezpiecznik, odpowiedzialny za dany przewód, czyli odciąć dopływ prądu. Dla pewności warto sprawdzić miernikiem, czy rzeczywiście przy prądach fazowych nie płynie prąd. Wystarczy przyłożyć końcówkę próbówki do przewodu, jednocześnie dotykając palcem drugi jej koniec. Jeśli lampka, umieszczona we wnętrzu próbówki zaświeci się, w przewodzie na pewno jest prąd.

Rozdzielanie i właściwa identyfikacja przewodów

Jak podłączyć lampę sufitową? Przed jej mocowaniem należy uważnie przyjrzeć się przewodom, które wychodzą z sufitu. Najczęściej są z niego wyprowadzone trzy elementy: dwa przewody fazowe, które doprowadza się do włącznika światła i jeden neutralny, zwany zerowym, dedykowany skrzynce rozdzielczej. Warto pamiętać, że kable instalacji w domu użytkownika nie zawsze mają właściwe oznaczenia, dlatego tak kluczowe jest ich sprawdzenie. Rozdzielone przewody również trzeba sprawdzić. Przyda się więc włączyć bezpieczniki i użyć ponownie próbówki lub miernika napięcia. Przykłada się go do każdego przewodu. Lampka niezapalona oznacza, że miernik dotknął przewodu zerowego. Po zbadaniu i zidentyfikowaniu przewodów bezpieczniki powinny zostać ponownie wyłączone.

Jak podłączyć lampę sufitową - przygotowanie otworów

Ważnym etapem montowania lampy jest przygotowanie jej właściwego miejsca. Od tego zależy estetyka wykonania pracy, jak również prawidłowe oświetlenie wnętrza. W tym celu trzeba przyłożyć jej górną część do sufitu i zaznaczyć miejsce, gdzie będą wykonane nawiercenia. Wybrany punkt powinno się dobrze sprawdzić pod kątem ewentualnych przewodów. Jeśli ulegną przewierceniu, naprawa szkody będzie wymagała kucia sufitu. Gotowe otwory to miejsca, do których umieszcza się kołki rozporowe. Przy większej lampie najlepiej zastosować kołki nieco większe, minimum cztery. Nowoczesne lampy, dostępne w sklepie Iluminar, zwykle mają specjalną puszkę, lub kostkę, w której ukryte są przewody. Modele, które jej nie mają, można w taki element wyposażyć. Ten niewielki element spaja lampę z przewodami. Najczęściej luzuje się małą śrubkę w kostce, wpuszcza pod nią końcówkę przewodu i dokręca.

Właściwe łączenie przewodów

Jak podłączyć lampę sufitową, aby sprawnie działała? Za najtrudniejszą część montażu uchodzi łączenie przewodów. Oznacza to ich prawidłowe rozpoznanie. Producenci zwykle ułatwiają ten etap oznaczając, w którym miejscu należy podłączyć przewody fazowe, a w którym element neutralny, czyli zerowy. W lampach Iluminar jest standardowe oznaczenie kolorów kabli: faza (czarny lub brązowy), zero (niebieski) i uziemienie (żółto-zielony). Przy produkcji lamp i jej wszystkich elementów używa się różnych metali. Należy mieć na uwadze, aby przy montażu nie łączyć bezpośrednio przewodów aluminiowego z miedzianym. Pomiędzy nimi powstają elektrony, które niszczą kontakty. Przy takiej kombinacji powinno się zastosować specjalną stalową podkładkę. W sklepach budowlanych można także nabyć różne elementy połączeniowe, dzięki którym montaż odbywa się przez tulejki. Po podłączeniu można włączyć bezpiecznik i sprawdzić, czy lampa działa prawidłowo.

Izolacja przewodów

Ostatnia część mocowania oświetlenia to izolowanie przewodów. Do tego zabiegu ponownie należy wyłączyć bezpiecznik. Każdy przewód trzeba osobno owinąć taśmą izolacyjną. Łączenie ich spowoduje natychmiastowe zwarcie. Izolacja zabezpiecza przed ewentualnym zwarciem, jak również wilgocią. Jak podłączyć lampę sufitową po zabezpieczeniu przewodów? Wystarczy ją teraz przykręcić do sufitu. Lampę przykłada się do nawierconych wcześniej otworów i chowa wszystkie przewody. Zamontowana lampa powinna zwisać swobodnie, ale stabilnie. Nie może być nadmiernym obciążeniem w całej konstrukcji. Podana technika dotyczy przyłączenia standardowej lampy z jednym źródłem światła. Można ją nieco rozbudować, instalując lampę na kilka żarówek, a także cztery przewody, wystające z sufitu. Dodatkowy, czwarty przewód oznacza fazę.

Prace przy urządzeniach elektrycznych nie wymagają szczególnej wiedzy. W sklepie Illuminar niektóre oprawy oświetleniowe wymagają montażu przez osobę z kwalifikacjami. W opisie produktu jest zaznaczone, które z nich wymagają profesjonalisty do montażu.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium