Infolinia 576 226 224

Jak oświetlić ścianę z telewizorem? Najciekawsze propozycje

Jak oświetlić ścianę z telewizorem? Najciekawsze propozycje

Jak oświetlić ścianę z telewizorem? To pytanie spędza sen z powiek wielu osobom. W końcu przestrzeń ta powinna być nie tylko efektowna wizualnie, ale i funkcjonalna. Należy zadbać o to, aby światło było korzystne dla oczu. Co ciekawe, dobrze dobrane oświetlenie może skutecznie złagodzić wpływ ostrego światła płynącego z ekranu telewizora. Na jakie lampy warto w tym przypadku postawić? 

Dlaczego odpowiednie oświetlenie ściany z telewizorem jest tak ważne?

Ściana z telewizorem jest często najbardziej reprezentacyjną częścią domu czy mieszkania. Jej aranżacji poświęca się sporo czasu. Design ma rzeczywiście ogromne znaczenie, ale nie można pomijać w tym przypadku kwestii odpowiedniego oświetlenia. 

Dobrze dobrane światło sprawia, że ludzki wzrok znacznie mniej męczy się w czasie oglądania filmów czy grania w gry wideo. Przekłada się to w bezpośredni sposób na zmniejszenie ryzyka wystąpienia poważnych wad i chorób oczu. Dotyczy to w szczególności dzieci. Właściwe oświetlenie optycznie poszerza ekran i zapewnia lepszy kontrast. Dzięki niemu oglądanie filmów staje się prawdziwą przyjemnością. 

W zasadzie najlepsze do oglądania telewizji jest światło dzienne. Jeśli jest ono zbyt intensywne, zawsze można okno nieco zasłonić roletą lub zasłoną. Jednak już po zapadnięciu zmroku trzeba zapalić światło i wbrew pozorom jest to bardzo ważne. Oświetlenie zmniejsza bowiem różnicę między jasnym ekranem telewizora i ciemnym otoczeniem. W praktyce taki kontrast męczy wzrok i jest dla niego niezdrowy. Dlatego nie należy rezygnować z oświetlenia ściany z telewizorem. 

Jak oświetlić ścianę z telewizorem? W jakich miejscach umieścić lampy?

W zasadzie ścianę z telewizorem podświetlić można na wiele różnych sposobów. Wiele osób wybiera modne obecnie taśmy LED, które poprowadzić można na ścianie za lub nad ekranem. Niektórzy stawiają na klasyczne lampy stołowe i stawiają je po prostu na szafce RTV obok odbiornika. 

W kąciku telewizyjnym najlepiej sprawdzają się lampy, które emitują łagodne, delikatne światło. Nie może ono obciążać oczu i budzić niepokoju. Ciekawą propozycją mogą być także nowoczesne lampki z klipsem, które przypina się do mebli. Czasem dobrym wyborem jest nawet lampa stojąca. 

Czy LED-y nadają się do podświetlania telewizora?

Z roku na rok rośnie popularność oświetlenia ledowego. Doskonale nadaje się ono także do oświetlania ściany z telewizorem. Może mieć np. postać taśm LED. Takie podświetlenie umila czas spędzany przed odbiornikiem, tworząc wyjątkowy klimat.

Trzeba przyznać, że LED-y prezentują się zawsze bardzo efektownie, a przy tym są bezpieczne dla ludzkich oczu. To źródła światła o dużej żywotności i energooszczędności. Mogą być więc uruchomione wiele godzin każdego dnia. 

W praktyce montaż taśm ledowych wcale nie jest trudny. Zazwyczaj mają one formę taśm dwustronnych, które wystarczy przykleić w odpowiednie miejsce. Wcześniej daną powierzchnię trzeba jedynie odtłuścić. 

Jak oświetlić ścianę z telewizorem za pomocą lampy stojącej?

Oświetlenie ledowe ma sporo zalet, ale niektórym osobom jego montaż sprawić może pewien kłopot. Trzeba też skompletować odpowiedni zestaw. Zamiast tego zdecydować się więc można na lampę stojącą, którą wystarczy podłączyć do gniazdka elektrycznego. Tego typu oświetlenie nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. Potrzebuje jedynie nieco wolnego miejsca za telewizorem.

Warto postawić w tym przypadku na lampy, które dają światło nieco rozproszone. Dobrze sprawdzają się modele wyposażone w tekstylne abażury. Zdecydować się można na modne żarówki Edisona, bo świecą one słabym, ale ciepłym światłem. Dzięki temu wprowadzają do wnętrza wyjątkowy klimat. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby takie lampy połączyć ze wspomnianymi taśmami LED. 

Ciekawe sposoby na oświetlenie kącika telewizyjnego

Telewizor oświetlany jest zazwyczaj za ekranem, ale dość dobrze sprawdzają się też lampy ustawione po jego bokach. Nie mogą one jednak świecić zbyt mocno, bo wtedy przeszkadzają w oglądaniu telewizji. Oczywiście wykorzystanie takich lamp nie oznacza, że od razu trzeba rezygnować z taśm LED. 

Coraz więcej osób decyduje się na ustawienie obok szafki RTV okazałej lampy stojącej. Jest ona na ogół nieco oddalona od ekranu, a więc nie stanowi przeszkody w oglądaniu filmów. Z drugiej strony mimo wszystko doświetla ściankę telewizyjną. W dużym salonie jest to naprawdę świetny wybór, który stanowi dopełnienie całej aranżacji.

Zamiast lampy podłogowej zdecydować się też można na lampę stołową, a więc ustawianą na szafce RTV. Mniejsze lampy ustawione po obu stronach telewizora działają w ten sam sposób, a przy okazji zawsze je można przesunąć w inne miejsce. 

Poza tym lampy mogą się też znaleźć na ścianie. W wielu wnętrzach prezentuje się to doskonale. Jednak kinkiety nie powinny świecić w kierunku środka wnętrza, ale na ścianę. Strzałem w dziesiątkę są lampy ścienne z możliwością zmiany kierunku, które skierować można w wybraną stronę. Kinkiety mają tę zaletę, że nie zajmują cennego miejsca na podłodze. 

Jak oświetlić ścianę z telewizorem w małym mieszkaniu?

W małych mieszkaniach np. w kawalerkach nie można przesadzać z ilością światła, bo niekiedy może ona przytłoczyć wnętrze. Ścianka telewizyjna w niewielkich salonach jest ściśle połączona z innymi elementami pomieszczenia, co oczywiście nieco ogranicza pole do popisu. 

W tym przypadku na środku pokoju dziennego umieścić można jeden większy plafon, który z powodzeniem oświetla nawet 20 metrów kwadratowych. Obok telewizora ustawić można z kolei lampę stołową lub niedużą lampę podłogową. Takie światło przyda się nawet wówczas, gdy telewizor będzie wyłączony. Kolejną propozycją są łańcuchy ledowe, które można po prostu ułożyć na szafce RTV. 

Jakie źródła światła nadają się do podświetlania telewizora?

Oczywiście do podświetlania telewizora doskonale nadają się lampy ledowe. Są żywotne i energooszczędne. Dodatkowo emitować mogą światło o różnych temperaturach barwowych. Spotkać się też można z kolorowymi żarówkami LED (żarówki RGB). 

Jakie światło najlepiej nadaje się do podświetlania ścianki telewizyjnej? W zasadzie zdecydować się można zarówno na światło o barwie chłodnej, jak i ciepłej czy neutralnej. Każdy może mieć w tym przypadku nieco inne upodobania. Sporo zależy również od pomysłu na aranżację całego wnętrza. Trzeba jednak pamiętać o tym, że to światło ciepłe najbardziej sprzyja relaksowi i odprężeniu.

Nie bez znaczenia jest też współczynnik CRI odpowiadający za postrzeganie kolorów. Im jest wyższy, tym człowiek bardziej realistycznie postrzega kolory. Żarówki o niskim współczynniku CRI sprawiają niestety, że obraz wygląda na wyblakły i niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. 

Jak dopasować oświetlenie telewizora do aranżacji wnętrza?

Niektórzy podczas urządzania swojego domu czy mieszkania decydują się na zamówienie mebli u stolarza. Wtedy poprosić można go o wykonanie dodatkowego oświetlenia w strefie, w której ma znaleźć się telewizor. Niestety nie każdy ma taką możliwość.

Bardzo ważne jest to, aby dobrać oświetlenie telewizora do stylu, w jakim urządzone jest dane pomieszczenie i do wyglądu samej ściany telewizyjnej. W minimalistycznie urządzonych pokojach dziennych najlepiej sprawdza się nowoczesne oświetlenie ledowe. Z kolei w salonach tradycyjnych czy we wnętrzach z naturalną cegłą na ścianach, lepiej prezentują się klasyczne kinkiety np. z drewna lub metalu. 

Dlaczego nie należy rezygnować z oświetlenia kącika telewizyjnego?

Wybór lamp na rynku jest tak ogromny, że wiele osób obawia się ich zakupu, także przy okazji wyposażania swojego kącika telewizyjnego. Tymczasem odpowiednie oświetlenie ma w tym przypadku ogromne znaczenie. Oglądanie filmów bez włączonego światła bardzo męczy wzrok. Dojść może dzięki temu do pogłębienia się istniejącej już wady wzroku. Pamiętać powinny o tym osoby, które codziennie zasiadają przed ekranem telewizora. Zresztą dobrze dobrane oświetlenie zwiększa przyjemność spędzania czasu właśnie w ten sposób. 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium