Obrazy mogą okazać się prostą i efektowną ozdobą każdego wnętrza. Właściwie wyeksponowane przyciągają wzrok i stają się centralnym punktem pomieszczenia. Powinny być jednak dodatkowo oświetlone – dzięki temu zyskują na atrakcyjności. Podświetlenie obrazu podkreśla jego znaczenie i przykuwa uwagę, dlatego każdy element aranżacji świetlnej musi być dobrze przemyślany. Jak efektownie oświetlić obraz na ścianie, by nie dało się oderwać od niego wzroku? Czytaj dalej i poznaj nasze pomysły.
Oświetlenie obrazu – dlaczego jest tak ważne?
Niezależnie od tego, czy zamierzasz udekorować swoje ściany nowoczesnymi, czy klasycznymi dziełami sztuki, z pewnością zależy Ci na tym, by przyciągały wzrok. Oczekiwany efekt możesz osiągnąć dzięki dobrze zaplanowanej aranżacji oświetleniowej. Światło wprowadza do pomieszczenia wyjątkowy klimat i pozwala kreować przestrzeń. Lampy włączone po zmroku podkreślają atuty wnętrza i tworzą w nim przytulną atmosferę, akcentując walory estetyczne obrazów na ścianie. Co więcej, emitowane przez nie światło umożliwia wyeksponowanie najważniejszych detali dzieł sztuki. Odpowiednio dopasowane oświetlenie do obrazu sprawi, że mieszkanie zyska ciekawy i elegancki charakter.
Jak poprawnie zaplanować oświetlenie obrazów?
Decyzja dotycząca rozmieszczenia obrazów na ścianach powinna zapaść już na etapie projektowania instalacji elektrycznej. Dzięki temu można od razu zaplanować rodzaj oświetlenia. To pozwoli Ci uniknąć kłopotliwych prac remontowych w późniejszym czasie. O czym jeszcze warto pamiętać? Wybierając lampy do oświetlenia obrazu, zwróć przede wszystkim uwagę na jego ramę. Niektóre typy doskonale współgrają ze światłem emitowanym przez lampy. Duże znaczenie ma też to, czy dzieło wisi w bliskim sąsiedztwie okna.
Jak prawidłowo oświetlić obraz na ścianie?
Jeżeli wydaje Ci się, że oświetlenie obrazów kojarzy się tylko z galeriami sztuki, to jesteś w błędzie. Chcąc wprowadzić do swojego wnętrza charakterystyczny klimat takich miejsc, zadbaj o formę ekspozycji swoich obrazów. Tak niepozorny element, jak odpowiednio dopasowana lampa może pełnić zarówno praktyczną, jak i dekoracyjną funkcję – warto więc wybrać oprawę pasującą do wystroju pokoju.
Emitowane przez lampę światło musi być też bezpieczne dla dzieła. Zatem jak oświetlić obraz na ścianie, by nie wyrządzić mu szkody? Farby wykorzystywane do malowania mogą być światłoczułe, dlatego konieczne jest wybranie odpowiedniego źródła światła. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie technologii LED, której cechą charakterystyczną jest to, że żarówki nie emitują dużo ciepła.
Niezwykle ważny jest też kąt padania światła – optymalna, sugerowana wartość to 30 stopni. Możesz odjąć około 5 stopni, jeśli zależy Ci na zaakcentowaniu tekstury obrazu. Z kolei dodając 5 stopni, możesz mieć pewność, że unikniesz padającego cienia, nawet przy dużej ramie.
Jakie lampy do oświetlenia obrazu sprawdzą się najlepiej?
Wiesz już, jak prawidłowo oświetlić obraz na ścianie. Nie zapomnij jednak, że kluczem do zapierającej dech w piersiach aranżacji jest wybranie odpowiedniego rodzaju lamp. Jakie modele opraw będą najlepsze? Wybraliśmy 3 sprawdzone sposoby oświetlenia obrazu, które zdecydowanie musisz rozważyć:
1. Kinkiety – warto zawiesić je po obu stronach dzieła sztuki, dzięki czemu będzie ono równomiernie podświetlone. Możesz wybrać też model, który daje możliwość skierowania strumienia światła na dół, czyli na obraz. Wówczas wystarczy zawiesić go nad ramą – taki kinkiet będzie przypominał nowoczesną galeryjkę, którą wykorzystuje się w eleganckich galeriach sztuki.
2. Reflektor lub lampa punktowa – to niewielkie lampy wiszące, które dają możliwość precyzyjnego ustawienia kierunku padania światła. Emitowane przez nie światło bezbłędnie akcentuje ozdoby ścienne. Ich ogromnym atutem jest minimalistyczna forma, która doskonale prezentuje się w każdej aranżacji.
3. Lampa podłogowa – to jeden z najprostszych sposobów na oświetlenie obrazu. Idealnie, jeśli wybrany przez Ciebie model umożliwia skierowanie strumienia światła na dzieło wiszące na ścianie. To rozwiązanie doskonale sprawdzi się w przypadku jednego obrazu w pomieszczeniu – dwie lampy ustawione po jego obu stronach równomiernie go oświetlą, a jednocześnie nie przytłoczą wnętrza.
O czym musisz pamiętać, wybierając oświetlenie obrazu?
Lampy pełnią przede wszystkim funkcje praktyczne, ale też dekoracyjne. Właśnie dlatego wybrane przez Ciebie oprawy do obrazu powinny być spójne z wystrojem wnętrza. Na szczęście dopasowanie odpowiednich lamp nie będzie trudne – obecnie na rynku dostępne są różnorodne modele, w przeróżnych kolorach i stylach wykończenia. Duże znaczenie ma też barwa emitowanego przez lampę światła. Niezależnie od tego, jaki rodzaj oświetlenia wybierzesz, najlepszym rozwiązaniem jest wybranie neutralnej barwy, przypominającej światło dzienne. Ciepła lub zimna barwa może negatywnie wpłynąć na odbiór obrazu, całkowicie zniekształcając jego oryginalną kolorystykę.
Oświetlenie dekoracyjne to prosty i efektowny sposób aranżowania wnętrz. Umożliwia podkreślenie obrazu i sprawia, że nie da się przejść obok niego obojętnie. Mamy nadzieję, że wiesz już, jak przyciągnąć uwagę do dzieła sztuki, które wisi w Twoim wnętrzu. Wymienione wyżej rodzaje lamp w nowoczesnych odsłonach znajdziesz oczywiście w ofercie naszego e-sklepu!