Infolinia 576 226 224

Ile lumenów do pokoju? Podpowiadamy, jak dobrać oświetlenie do konkretnego pomieszczenia!

Oświetlenie pokoju wpływa nie tylko na wygląd całej aranżacji, ale i na wygodę jej użytkowania. Co więcej, nie jest obojętne dla samopoczucia i rytmu dnia domowników. Niestety wiele osób zapomina, że źle dobrane światło jest w stanie zepsuć nawet najlepszy wystrój! Jak dobrze rozplanować oświetlenie i ile lumenów do pokoju najlepiej zastosować?

Czym są lumeny?

Czym są tajemnicze lumeny i dlaczego ich odpowiednia ilość jest taka istotna? Lumen, w skrócie oznaczany jako lm, to jednostka strumienia światła. Umożliwia określenie ilości oraz wydajności światła emitowanego przez żarówkę. Pojęcie to stosowane jest w odniesieniu do żarówek LED. To właśnie od tego ile lumenów do pokoju zastosujesz, zależy, w jakim stopniu pomieszczenie będzie doświetlone. W przypadku energooszczędnych żarówek LED moc wyrażona w WAT ma znaczenie drugorzędne i przekłada się głównie na poziom zużycia energii.

Lumeny a oznaczenia żarówek

W jaki sposób obliczyć, ile lumenów do pokoju zastosować? Na opakowaniu każdej żarówki LED znajdziesz trzy istotne informacje – liczbę lumenów, żywotność określoną w godzinach i oznaczenie poziomu ciepła światła białego. Często dodatkowo pojawia się również informacja o tym, jak porównać moc WAT żarówki LED do żarówki tradycyjnej, np. intensywność światła z żarówki LED o mocy 10 W jest zbliżona do tej, zapewnianej przez tradycyjną żarówkę o mocy 60 W.

Ile lumenów do pokoju?

W celu dobrego doświetlenia pomieszczenia należy dobrać liczbę lumenów do jego powierzchni. Należy jednak zaznaczyć, że ostateczna wartość uzależniona jest od czynników takich jak potrzeby mieszkańców, kolor ścian, wysokość sufitu czy kształt pomieszczenia. Zazwyczaj przyjmuje się, że na jeden metr kwadratowy powinno przypadać od 200 do 400 lumenów. Oznacza to, że w przypadku pokoju o powierzchni 14 metrów kwadratowych należy zastosować od ok. 2800 do 5600 lumenów.

Liczba lumenów a żarówki

Skoro wiesz już, ile lumenów do pokoju zastosować, to pozostaje pytanie – jak przeliczyć je na liczbę żarówek? Moc żarówek LED to zazwyczaj około 500-600 lumenów. Warto jednak zaznaczyć, że znajdziesz wśród nich również takie, których moc przekracza nawet 800 lumenów. Jeśli chcesz, by wnętrze było dobrze oświetlone, najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie kilku źródeł światła. Zazwyczaj zaleca się od dwóch do czterech punktów, np. żyrandol, kinkiet czy lampa stojąca. Jeśli chcesz mieć pewność, że ilość lumenów jest odpowiednia, zsumuj wartości poszczególnych żarówek.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium