Do niedawna wszystkie odpady trafiały do śmieci. Mało kto zastanawiał się, co dzieje się z nimi dalej. Na szczęście to się zmieniło. Obecnie obowiązek segregacji odpadów nie jest już nowym zjawiskiem. Wiele osób zastanawia się jednak, co należy zrobić z przepaloną żarówką. Okazuje się, że nie jest to prosta sprawa – utylizacja zużytych źródeł światła musi przebiegać w kontrolowany sposób. Gdzie należy wyrzucać żarówki? Czy odpady zmieszane to odpowiednie miejsce dla elementów oświetlenia? Mamy nadzieję, że przygotowany przez nas artykuł rozwieje Twoje wątpliwości!
Czy zużyte żarówki są szkodliwe?
Rynek oferuje mnóstwo typów żarówek. Mnogość modeli to w dużym stopniu zasługa rozwoju branży oświetleniowej. Źródła światła różnią się między sobą nie tylko rodzajem gwintów, mocą, barwą światła czy zastosowaniem, ale także materiałem, z jakiego są wykonane. W wielu modelach podczas produkcji stosuje się szkodliwe substancje, które mogą zagrażać środowisku naturalnemu. Jedną z nich jest rtęć. Obecność tego pierwiastka w pewnym stopniu wymusza na użytkownikach segregację żarówek.
Dlaczego utylizacja żarówek jest tak ważna?
Znany nam obecnie system segregacji śmieci jest dla niektórych uciążliwym obowiązkiem. Warto jednak pamiętać o tym, że umożliwia on odzyskanie wielu cennych surowców. Dzięki temu każdy, kto prawidłowo segreguje śmieci, wpływa na zmniejszenie zużycia surowców naturalnych oraz ilość śmieci, które zanieczyszczają nasze środowisko naturalne. Co więcej, sortowanie odpadów wiąże się z niższymi kosztami wywozu. O ile podział na papier, szkło, plastik i odpady zmieszane nie budzi w nikim większych wątpliwości, o tyle podczas utylizacji żarówek pojawia się problem.
Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że niemal 90% materiałów, które stosuje się podczas produkcji żarówek, można wykorzystać ponownie. To oznacza, że mogą być traktowane jako odpady nadające się do recyklingu, a nie jak odpady zmieszane. Segregacja pozwala pozyskać z żarówek materiały z miedzi, aluminium, szkła, plastiku czy elementy elektroniczne.
Utylizacja żarówek – podstawowe zasady
W domach i biurach najczęściej wykorzystuje się żarówki ledowe. Choć są absolutnie bezpieczne w użytkowaniu, traktuje się je jako odpad niebezpieczny. Warto pamiętać o tym, że nie zawierają substancji niebezpiecznych, jednak zasady ich gromadzenia reguluje specjalna ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Nieco inaczej wygląda sprawa utylizacji klasycznych żarówek. Nie są traktowane jako odpady niebezpieczne, jednak nie możesz wrzucić ich do kosza ze szkłem. Gdzie zatem wyrzucać zużyte żarówki? Czytaj dalej i poznaj szczegóły.
Gdzie należy wyrzucać zwykłe żarówki?
Obecnie zwykłe, żarnikowe żarówki nie są już często spotykane. Stopniowo zastępują je modele ledowe. W domach i przestrzeniach komercyjnych klasyczne żarówki występują już wyłącznie w wariantach dekoracyjnych. Zastanawiasz się, gdzie należy wyrzucić zużyte, zwykłe żarówki? Teoretycznie mogą trafić do odpadów zmieszanych, ponieważ nie zawierają szkodliwych substancji. Nie powinny jednak znaleźć się w pojemnikach na szkło, metal czy tworzywa sztuczne.
Najlepszym rozwiązaniem jest jednak oddanie ich do specjalnego punktu zbiórki elektrośmieci. Informacje dotyczące adresów takich punktów znajdziesz np. na stronie internetowej urzędu miasta lub gminy. W niektórych sklepach z oświetleniem czy z elektroniką dostępne są również specjalne kosze.
Gdzie wyrzucać żarówki LED?
Utylizacja żarówek LED to nieco bardziej skomplikowana kwestia. Z pewnością pod żadnym pozorem nie możesz ich wyrzucać do pojemnika na szkło czy śmieci zmieszane. To oznacza, że są traktowane jako elektrośmieci. Gdzie zatem należy je wyrzucać? Możesz zostawić je w sklepie przy zakupie nowej żarówki. Co ciekawe, sklepy mają obowiązek je przyjąć. W wielkopowierzchniowych marketach powinny stać odpowiednie pojemniki na zużyte żarówki. Możesz też oddać źródło światła LED do specjalnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych lub do punktu zbierania elektrośmieci. Z pewnością odpowiednie adresy znajdziesz na stronie internetowej urzędu miasta lub gminy.
Co zrobić ze starymi lampami?
Wiele osób zastanawia się też, jak wygląda kwestia utylizacji starych lamp, kinkietów czy żyrandoli. Warto zapamiętać, że bez względu na rodzaj oświetlenia, oprawy są traktowane jak elektrośmieci. To oznacza, że absolutnie nie możesz wyrzucić ich do zwykłych kontenerów. Jeżeli chcesz pozbyć się lampy, koniecznie zamów odbiór elektrośmieci lub po prostu oddaj sprzęt do sklepu – sprzedawca powinien przyjąć oprawę. Możesz też poszukać informacji o punkcie zbiórki ZSEE w Twoim mieście lub gminie.
Mamy nadzieję, że wiesz już, gdzie należy wyrzucać żarówki. Jako konsumenci jesteśmy zobowiązani do utylizowania śmieci zgodnie z obowiązującymi przepisami. Pamiętaj o tym, że za sprzęt czy żarówki pozostawione w nieodpowiednich miejscach grożą kary finansowe do nawet 5000 zł. Pozbywasz się swoich starych żarówek i chcesz kupić nowe? Sprawdź naszą ofertę – przygotowaliśmy w niej m.in. szeroki wybór żarówek LED, o których wymianę i utylizację nie musisz się martwić przez długi czas!