Infolinia 576 226 224

Szynoprzewód – co to takiego i jakie ma zalety?

Szynoprzewód – co to takiego i jakie ma zalety?

Zamierzasz wymienić oświetlenie w swoim domu i szukasz nowoczesnych rozwiązań? Idealną opcją dla Ciebie mogą okazać się szynowe systemy oświetleniowe. Na czym to polega i jakie są zalety tego typu oświetlenia? Wyjaśniamy!

Oświetlenie szynowe – co warto o nim wiedzieć?

Zainteresowała Cię koncepcja szynoprzewodów? Musisz wiedzieć, że szynoprzewód oświetleniowy to tak naprawdę tor, na którym montuje się specjalne lampy – reflektory. Ich wybór jest na szczęście naprawdę duży i z pewnością znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie. Lampy szynowe mają ciekawy, a zarazem prosty design, więc są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych lamp sufitowych. Na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej osób, w tym także wielbicieli stylu loftowego oraz minimalizmu.

Oświetlenie szynowe pozwala na dostarczenie światła do każdego punktu w pokoju. Jednocześnie wystarczy wykonać tylko jedno wyprowadzenie przewodów. Wbrew pozorom dzięki temu możesz połączyć dekoracyjne żyrandole ze światłem w gablotach itp. Możliwości jest naprawdę sporo. Co ważne, w razie potrzeby masz szansę modyfikacji oświetlenia bez konieczności większych przeróbek w instalacji elektrycznej. Bez wątpienia jest to duże udogodnienie.

Jak już wiesz, oświetlenie w tym systemie umieszcza się na szynach. One z kolei są łączone za pomocą dedykowanych łączników. Mogą one być m.in. narożnikowe, proste czy typu T. Istotne jest to, iż prace montażowe nie są specjalnie skomplikowane. W dodatku trwają one bardzo krótko. Wynika to głównie z faktu braku konieczności kucia sufitu w wielu punktach.

Szynoprzewód – jakie są jego największe zalety?

Zastanawiasz się, jakie zalety ma szynoprzewód? Otóż musisz wiedzieć, że przede wszystkim może to być bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Tak naprawdę wystarczy wykonać tylko jedno wyprowadzenie zasilających przewodów. Znacznie ogranicza to konieczność kucia ścian. Wykonywanie kilku punktów z przewodami jest znacznie droższą opcją. Co więcej, wymaga ona przeprowadzenia w domu remontu, co wiąże się z dodatkowymi kosztami, brudem, hałasem i innymi niedogodnościami.

Oczywiście warto zwrócić uwagę nie tylko na aspekt finansowy. Istotne jest również to, iż dzięki szynoprzewodom każde pomieszczenie będzie dokładnie oświetlone. Wreszcie zapomnisz o zaciemnionych miejscach, w których ciężko cokolwiek zrobić po zmroku. Bez wątpienia jest to bardzo funkcjonalne rozwiązanie. Oprócz tego zyskasz także możliwość wyboru i ustawienia dokładnego kąta padania światła w danym miejscu. Jest to szczególnie przydatne, gdy zamierzasz oświetlić np. gablotę albo stolik. Oprawki punktowe wbrew pozorom nie zawsze sprawdzają się w takich sytuacjach.

Warto także mieć świadomość tego, że systemy szynowe można z powodzeniem połączyć z instalacją inteligentnego domu. Bez wątpienia przyniesie Ci to sporo korzyści. Przede wszystkim zyskasz możliwość zdalnego sterowania oświetleniem za pomocą pilota, a nawet aplikacji mobilnej. Będziesz mógł m.in. zmieniać barwę oraz natężenie światła. Jeśli cenisz sobie wygodę i nowoczesność, na pewno docenisz tego typu rozwiązanie. Poza tym w przypadku oświetlenia szynowego wymiana żarówek jest bardzo prosta i nie zajmuje dużo czasu.

Gdzie można zastosować szynoprzewody?

Chcesz wiedzieć, gdzie mogą sprawdzić się szynoprzewody? Początkowo cieszyły się one dużą popularnością głównie w budynkach użyteczności publicznej. Chętnie korzystano z nich w muzeach, sklepach itp. To jednak nie jest jedyne ich zastosowanie. Lampy szynowe doskonale sprawdzają się w biurach czy salonach fryzjerskich. Obecnie decydują się na nie także osoby, które zmieniają oświetlenie w prywatnych mieszkaniach i domach. Jest to zresztą rozwiązanie polecane przez wielu projektantów wnętrz.

Jakie są rodzaje oświetlenia szynowego?

Musisz wiedzieć, że systemy oświetlenia szynowego dzieli się zazwyczaj na wysoko- i niskonapięciowe. Te pierwsze są zasilane napięciem sieciowym 230 V w instalacji jednofazowej i 400 V w instalacji trójfazowej. Dzięki temu masz możliwość montażu lamp o dowolnej mocy. Trójfazowe systemy pozwalają na włączanie i wyłączanie oświetlenia grupami, gdyż stosuje się oddzielne obiegi prądu. Z kolei systemy niskonapięciowe zasila obniżający napięcie transformator. W tym przypadku moc oraz ilość podłączonych lamp zależy od tego, jaką maksymalną obciążalność ma transformator.

Jak widać, oświetlenie szynowe ma naprawdę wiele zalet. Jest bardzo ekonomiczne, funkcjonalne, a zarazem estetyczne. Jeśli zdecydujesz się na szynoprzewody, na pewno będziesz zadowolony ze swojego wyboru.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium