Infolinia 576 226 224

Plafon - co to jest i jak zamontować?

Plafon - co to jest i jak zamontować?

Plafony LEDowe to jedne z najczęściej wybieranych opraw oświetleniowych w ostatnich latach. Nie ma w tym nic dziwnego - ich kształt oraz łatwy montaż sprawiają, że szybko zyskują na popularności. Poza tym plafony LED mają bardzo prostą konstrukcję i pasują do każdej aranżacji. Chcesz zamontować plafon sufitowy? Możesz to zrobić samodzielnie, w sposób natynkowy lub podtynkowy. W żadnym przypadku montaż plafonu nie jest skomplikowany, mimo to wymaga zachowania szczególnej ostrożności.

Czym jest plafon LEDowy?

Czym jest plafon LED? To modna lampa sufitowa, wyposażona w pełny lub częściowy klosz, za którym umieszczona jest najczęściej pojedyncza żarówka lub moduł LED. Klasyczny plafon charakteryzuje niski profil, w całości przylegający do sufitu lub, w niektórych przypadkach – do powierzchni ściany. W rezultacie plafon zajmuje minimalną ilość przestrzeni – jest więc bardzo praktyczną alternatywą lamp wiszących.

Jakie światło emitują plafony LED? Gdzie się sprawdzą?

Plafony LED emitują równomiernie rozproszone światło, idealne do wykonywania codziennych czynności i dlatego świetnie sprawdzą się na małym metrażu, m.in. w kuchni, sypialniach oraz łazienkach i przedpokojach.

Ponieważ plafony sufitowe są energooszczędne i bardzo trwałe, ich montaż w swoim domu przynosi realne oszczędności.

Jakie są rodzaje plafonów LED?

Plafony LED są obecnie wykonywane z różnych materiałów, co decyduje o różnorodności produktów i czyni je idealnym wyborem do każdego wnętrza. Zazwyczaj są to materiały trwałe i odporne na drobne uszkodzenia mechaniczne oraz cechujące się długą żywotnością. Oświetlenie sufitowe tego typu idealnie sprawdza się w niskich pomieszczeniach, ale nie tylko. Popularne są także duże plafony, których klosz lepiej będzie prezentował się w przestronnym wnętrzu. Jakie są rodzaje plafonów LED?

W pierwszej kolejności wymienić trzeba plafony na sufit, które cechuje niski profil. Takie źródło światła nadaje się do pomieszczeń o małym metrażu oraz wąskich, w których klasyczna lampa sufitowa wisząca nie spełni oczekiwań domowników.

Piękne rozproszone światło może emitować także większy plafon LEDowy, czyli plafon kryształowy. Dekoracyjne oświetlenie sufitowe rewelacyjnie łączy zalety lampy sufitowej i najbardziej pożądane cechy plafonu. Dużą zaletą montażu plafonu kryształowego jest efekt spektakularnej dekoracji.

Poza tym plafony LEDowe są dostępne w dwóch wersjach – plafony przeznaczone do montażu natynkowego oraz plafony przeznaczone do montażu podtynkowego.

W jakich aranżacjach plafony sprawdzą się najlepiej?

Rozproszone światło we wnętrzu to bardzo pożądany efekt, który teraz możesz osiągnąć montażem plafonu. Modne lampy sufitowe pasują do wielu aranżacji – są idealne do wnętrz minimalistycznych oraz surowych, w których dużą zaletą jest funkcjonalność produktów. Plafony kryształowe idealnie sprawdzą się w sypialni lub dowolnym wnętrzu, zaaranżowanym w estetyce glamour.

Jak zamontować plafon sufitowy?

Jak prawidłowo powinien przebiegać montaż plafonu? Mimo że może wydawać się dość skomplikowanym zadaniem, przy odpowiednim przygotowaniu oraz przestrzeganiu określonych zasad, nie powinien sprawiać trudności. Przede wszystkim trzeba kierować się jedną zasadą: aby dobrze (i bezpiecznie!) podłączyć plafon, nie możesz pozwolić sobie na najmniejszy błąd.

Montaż plafonu powinieneś zacząć od dokładnego zabezpieczenia instalacji elektrycznej, tj. wyłączenia zasilania prądu w obwodzie, w którym będziesz pracować. Zrobisz to, wyłączając odpowiedni wyłącznik instalacyjny lub bezpiecznik. W tym momencie niezbędny będzie próbnik napięcia. Narzędzie pozwoli Ci upewnić się, czy zasilanie rzeczywiście zostało odłączone i uniknąć np. porażenia prądem.

Jak zamontować plafon sufitowy podtynkowy?

Do montażu plafonu podtynkowego będziesz potrzebował ołówka, miarki, kątownika, śrubokrętu, wkrętarki oraz wiertła i wyrzynarki. Kiedy skompletujesz niezbędne wyposażenie, zabierz się do pracy:

  1. Dokładnie zmierz tył plafonu, pamiętając o sprężynach mocujących. Możesz także zrobić szablon otworu montażowego z kartonu, co znacząco ułatwi dalsze prace.
  2. Przygotowane wymiary nanieś na sufit lub ścianę. Równocześnie upewnij się, że te, które naniosłeś, są zgodne z wymiarami, które zebrałeś wcześniej. Jeśli tak, zacznij wycinać otwór, w którym ostatecznie zamontujesz lampę. Za pomocą wiertarki możesz nawiercić niewielki otwór, który ułatwi wprowadzenie wyrzynarki.
  3. Jeśli wyciąłeś otwór na lampę, najtrudniejszą część masz już za sobą. Sięgnij po śrubokręt i kostkę, a następnie podłącz plafon LEDowy, wprowadzając przewód zasilający AC oraz pozostałe przewody do kostki. Pamiętaj, że plafon jest zasilany napięciem 230V i aby podłączyć go do kostki, należy wyłączyć zasilanie. W przeciwnym razie może dojść do porażenia prądem.
  4. W komplecie z plafonem otrzymujesz sterownik LE, który także należy połączyć z drugiej strony z kostką. Schemat postępowania jest w tym przypadku taki sam, jak przy podłączeniu przewodów.
  5. Do sterownika podłącz plafon, a następnie cały panel umieść w otworze montażowym.
  6. Unieś uchwyt i powoli umieść plafon w otworze. Sprawdź, czy jest mocno osadzony na swoim miejscu.

Jak zamontować plafon natynkowy?

Do montażu plafonu natynkowego będziesz potrzebował wkrętarkę, wiertło, miarkę, ołówek, kostkę oraz probówkę. Kiedy przygotujesz niezbędne narzędzia:

  1. Dokładnie wymierz plafon, a następnie wyznacz miejsce na ścianie lub suficie, w którym zostanie zamontowany. Pamiętaj, aby sprawdzić, czy miejsce na pewno zostało odpowiednio dobrane.
  2. Zaznacz ołówkiem miejsce, w którym nawiercisz otwór na przewód elektryczny, a następnie, za pomocą wiertarki - przygotuj ten otwór.
  3. Teraz możesz skorzystać z instalacji elektrycznej już istniejącej lub przeprowadzić nową. Pamiętaj jednak, żeby zachować wszelkie środki ostrożności, czyli odłączyć zasilanie jeszcze przed rozpoczęciem prac.
  4. Przejdź do montażu kostki elektrycznej, tj. załóż ją na przewodzie zasilającym i mocno dokręć. Sprawdź, czy prawidłowo ją zamontowałeś, pociągając lekko za przewody. Jeśli pozostaną na swoim miejscu, nic nie musisz poprawiać. Do kostki zamontuj dołączony do zestawu zasilacz (zgodnie z opisem nadrukowanym na zasilaczu).
  5. Rozpocznij montaż uchwytu, na którym umocowany będzie plafon LEDowy - za pomocą kołków rozporowych przytwierdź go bardzo mocno i stabilnie do ściany lub sufitu.
  6. Nasuń plafon na uchwyt montażowy, a następnie pomiędzy plafonem a uchwytem umieść zasilacz.
  7. Dokręć plafon do uchwytu montażowego za pomocą dołączonych do zestawu śrubek.
  8. Jeśli lampa jest zamontowana stabilnie i nie wymaga żadnych poprawek, montaż plafonu możesz uznać za zakończony i włączyć zasilanie.

Montaż plafonu LED - jakich błędów nie popełniać?

Podczas montażu plafonu dość łatwo można popełnić błędy. Jednym z najpoważniejszych jest nieprawidłowe podłączenie elektryczne plafonu, tj. błędne połączenie przewodów fazowego, neutralnego i uziemiającego. Pomyłka ta może prowadzić do zwarć lub porażenia prądem. Poza tym niewłaściwe zamontowanie plafonu może być przyczyną jego uszkodzenia, a nawet nieprawidłowego działania. 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium