Infolinia 576 226 224

Oświetlenie od A do Z - jakie modne lampy wybrać do danego wnętrza?

Oświetlenie od A do Z - jakie modne lampy wybrać do danego wnętrza?

Oświetlenie wewnętrzne należy zaplanować odpowiednio wcześniej, najlepiej tuż po określeniu aranżacji wnętrza. Wiadomo wówczas, gdzie lampy staną i w ten sposób można uniknąć późniejszych problemów z rozmieszczeniem instalacji elektrycznej. Jaki rodzaj oświetlenia przyda się w danych pomieszczeniach? Na jakie modne lampy warto postawić w swoim domu czy mieszkaniu? Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie? Sprawa wcale nie jest łatwa.

Modne lampy do salonu - co wybrać do pokoju dziennego?

Salon to zdecydowanie jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu lub mieszkaniu. To tam domownicy spędzają razem czas czy podejmują gości. Dlatego też w pokoju dziennym nie należy ograniczać się tylko do jednej lampy wiszącej. Kluczem do sukcesu jest wybranie oświetlenia pasującego do stylistyki danego wnętrza. Warto połączyć ze sobą kilka różnych lamp, tworząc strefy funkcjonalne.

Najważniejszy jest zawsze żyrandol wiszący w centralnym punkcie salonu, zazwyczaj nad strefą wypoczynkową. To dzisiaj nie tylko źródło światła, ale i istotny element dekoracyjny. Należy dobrać go odpowiednio do stylistyki danego wnętrza. Spore znaczenie ma także wielkość pokoju dziennego.

pipe_organ

W niskich pomieszczeniach dobrze sprawdzi się zawsze plafon. W wysokich pozwolić można sobie na montaż efektownej lampy wiszącej. Z estetyką powinna jednak iść w parze również funkcjonalność.

Sama lampa wisząca to jednak w salonie zbyt mało. Warto pokusić się jeszcze o oświetlenie bardziej nastrojowe, idealne do wieczoru przy ulubionym serialu czy książce. Tutaj doskonale sprawdzają się modne lampy ścienne, a więc kinkiety czy lampy stołowe.

kinkiet             

Czasem dobrym rozwiązaniem jest też montaż oświetlenia punktowego, którego zadaniem jest wyeksponowanie zdjęć czy obrazu powieszonego na ścianie.

Modne oświetlenie do kuchni i jadalni

Oświetlenie w kuchni musi przede wszystkim pozwalać na wygodne przygotowywanie posiłków. Dodatkowo, gdy kuchnia pełni też funkcję jadalni - konieczne jest zapewnienie odpowiedniej ilości światła do wspólnego spożywania posiłków z domownikami. W funkcjonalnym wnętrzu powinny więc znaleźć się oświetlenie główne, oświetlenie blatów i oświetlenie części jadalnianej. Nie należy ślepo podążać za modą, liczy się funkcjonalność.

Obecnie dużą popularnością cieszą się lampy punktowe, oczywiście rozmieszczone w odpowiedni sposób. Gdy kuchnia jest mocno zabudowana, nieocenione jest też oświetlenie blatów roboczych, instalowane pod szafkami. W części pełniącej funkcję jadalni zazwyczaj montuje się lampę wiszącą, rzadziej lampy punktowe. Jest to element w dużej mierze dekoracyjny. Powinien więc pasować do wystroju całego wnętrza.

Jakie modne lampy sprawdzą się w sypialni?

Generalnie oświetlenie znajdujące się w sypialni powinno pozwalać na komfortowe poruszanie się po pomieszczeniu, a jednocześnie stwarzać intymny klimat. Z tego powodu poza lampą centralną, warto postawić na modne lampy nocne zlokalizowane obok łóżka. Jeśli w sypialni znajdują się szafy, dobrym rozwiązaniem może być też oświetlenie ich wnętrza poprzez lampy zewnętrzne lub wewnętrzne.

W centrum sypialni pojawić się może gustowny, kryształowy żyrandol lub popularne lampy punktowe. Zadaniem tego typu oświetlenia jest zapewnienie odpowiedniej ilości światła. Funkcję dekoracyjną pełnić mogą z kolei efektowne kinkiety czy oświetlenie LED. Sprawdzają się one doskonale np. w nocy, gdy trzeba iść do łazienki. Osobnym elementem są wspomniane wyżej lampki nocne ustawione zazwyczaj obok łóżka.

Oświetlenie łazienki nie musi być nudne

W łazience także można wyróżnić kilka stref funkcjonalnych. Ogromnie istotna jest modna lampa główna, która zapewnia światło w całym pomieszczeniu. Oprócz niej warto zamontować lampę nad umywalką i lustrem czy nad toaletą. Podczas długiej kąpieli w wannie przyda się oświetlenie bardziej nastrojowe.

Najważniejsza jest, jak zawsze, lampa centralna. W łazience dobrze sprawdzają się nowoczesne plafony sufitowe. Konieczny jest też montaż oświetlenia punktowego np. nad lustrem. Jest ono nieocenione podczas codziennej pielęgnacji. W nocy przydać się też może oświetlenie nad toaletą. Wiele osób nie wyobraża sobie nowoczesnej łazienki bez lamp pełniących funkcję dekoracyjną, nastrojową.

Skuteczne oświetlenie korytarza i przedpokoju

Oświetlenie znajdujące się w przedpokoju musi przede wszystkim pozwalać na swobodne ubranie się czy rozebraniem - przed wyjściem i po powrocie do domu. Konieczne jest więc światło jasne, mocne.

W przypadku korytarza lampy nie muszą już dawać tak intensywnego światła. Dobrze sprawdzają się modne lampy punktowe czy funkcjonalne kinkiety. Pozwalają one na swobodne przemieszczenie się z jednego pomieszczenia do drugiego. Jeśli w korytarzu znajdują się szafy czy lustra, można je dodatkowo doświetlić. Zwiększy to z pewnością funkcjonalność wnętrza.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium