Infolinia 576 226 224

Lampa do pokoju młodzieżowego - stylowy akcent do wnętrza nastolatka

Lampa do pokoju młodzieżowego - stylowy akcent do wnętrza nastolatka

Jakie znaczenie ma właściwe oświetlenie pokoju młodzieżowego?

Oświetlenie pokoju młodzieżowego powinno być estetyczne, spójne wizualnie i funkcjonalne. Podstawowym zadaniem źródeł światła w tym pomieszczeniu jest bowiem tworzenie atmosfery, która sprzyja nauce, rozwijaniu pasji i relaksowi. Idealne lampy młodzieżowe pozwalają wykonywać codzienne czynności w sposób komfortowy i bezpieczny. Równocześnie - dopasowują się do bieżących potrzeb młodego człowieka. Funkcjonalne źródło światła powinno być umieszczone w odpowiednim miejscu i nie może obciążać wzroku. Jesteś ciekawy, co składa się na podstawowe oświetlenie pokoju młodzieżowego i jak podzielić pokój nastolatka na funkcjonalne strefy użytkowe za pomocą światła? Przeczytaj artykuł do końca.

Podstawowe źródła światła w pokoju nastolatka

Aranżując pokój młodzieżowy lub planując oświetlenie do pomieszczenia o takim przeznaczeniu, warto uwzględnić kilka źródeł światła. Takie rozwiązanie wpłynie m.in. na jego funkcjonalność. Ustawienie lub montaż lamp we właściwym miejscu poprawi komfort nastolatka korzystającego z takiego pokoju.

Oświetlenie główne - lampa sufitowa do pokoju młodzieżowego

Podstawowym źródłem światła w pokoju nastolatka jest lampa sufitowa (np. lampa wisząca lub modne żyrandole). Zazwyczaj lampę sufitową instaluje się w centralnym punkcie sufitu, w taki sposób, żeby równomiernie rozświetlała pomieszczenie. Do pokoju młodzieżowego zdecydowanie warto wybierać designerskie modele lamp sufitowych, w tym lamp wiszących. Dobrym pomysłem będą także oprawy szynowe, czyli efektowne szyny z reflektorami. Pozwalają one na bieżąco dostosowywać oświetlenie do potrzeb młodego człowieka. Umożliwiają m.in. regulację kąta padania światła.

Ze względu na szeroką ofertę asortymentową naszego sklepu internetowego, lampa wisząca do pokoju młodzieżowego może być nowoczesna, industrialna (loftowa) albo utrzymana w stylu glamour. Warto mieć świadomość, że estetyka i charakter dekoracji, w tym oświetlenia LED ma duże znaczenie dla młodych ludzi.

Dodatkowe źródła światła - lampy młodzieżowe, które warto mieć

Główna lampa do pokoju młodzieżowego to zazwyczaj za mało, żeby stworzyć klimat odpowiadający na różne potrzeby nastolatka. W takim przypadku warto zadbać o oświetlenie dodatkowe, czyli oświetlenie biurka, szafki nocnej i innych istotnych miejsc. Sprawdzi się tutaj oświetlenie LED, gdyż jest wydajne i energooszczędne.

Jakie dodatkowe oświetlenie pokoju młodzieżowego będzie najlepsze? Świetnie sprawdzą się lampy podłogowe oraz lampy stojące, takie jak lampki nocne, lampy biurkowe oraz lampy stołowe. Oświetlenie LED tego rodzaju idealnie pasuje do pokoju nastolatka, gdyż pozwala podzielić pomieszczenie na funkcjonalne strefy użytkowe.

Jak podzielić pokój nastolatka na strefy za pomocą światła?

Oświetlenie do pokoju młodzieżowego spełnia bardzo ważną funkcję. Otóż dzieli pomieszczenie na strefy użytkowe o konkretnym przeznaczeniu i uzupełnia je, żeby były jeszcze bardziej komfortowe. Jak wykorzystać potencjał, jaki proponuje oświetlenie główne oraz dodatkowe źródła światła, przeznaczone do pokoju nastolatka? Zacznij od zaaranżowania lamp w odpowiednich strefach.

Strefa nauki: biurkowe oświetlenie do pokoju młodzieżowego

Urządzając pokój nastolatka, w pierwszej kolejności urządzasz pokój ucznia. Nie powinieneś jednak zapominać o pasjach młodego człowieka. Twoja pociecha w swoim pokoju z pewnością często korzysta z komputera. M.in. dlatego niezbędna będzie lampa młodzieżowa na biurko. Dodatkowe źródło światła doskonale oświetli otoczenie sprzętu, zapewniając nastolatkowi dobrą widoczność i skuteczną ochronę oczu przed zmęczeniem. W tym przypadku warto zadbać o odpowiednie natężenie światła - rozjarzony ekran nie powinien bowiem być najjaśniejszym punktem w zasięgu wzroku dziecka. Ewentualny kontrast trzeba złagodzić, podświetlając komputer od tyłu.

Jakie biurkowe oświetlenie do pokoju młodzieżowego będzie najlepsze? Otóż lampy na biurko dla nastolatków powinny emitować światło o chłodnej temperaturze barwowej, czyli tzw. światło zimne, lecz niezbyt jasne, stosowane m.in. w biurach (ok. 4000 K). Dobrym wyborem może okazać się także światło neutralne, które sprzyja aktywności mózgu. Poza tym lampka na biurko powinna znaleźć się na wysokości około 40 cm ponad blatem biurka, a źródło światła powinno znajdować się po przeciwnej stronie niż ręka dominująca. Takie ustawienie źródła światła zapewni młodemu człowiekowi optymalne warunki do nauki lub rozrywki.

Strefa relaksu: lampka nocna do pokoju młodzieżowego

Pokoje młodzieżowe są obecnie bardzo funkcjonalne. Poza standardowym wyposażeniem, można w nich znaleźć komfortowe i designerskie meble, np. wygodne fotele do czytania. Przy nich, podobnie jak przy łóżku, powinny znaleźć się samodzielne źródła światła. Bardzo często jest to klasyczna lampka nocna, jednak warto mieć świadomość, że taki model nie jest jedynym rozwiązaniem. W tym przypadku świetnie sprawdzą się także lampy młodzieżowe stojące. Dlaczego? Otóż lampa stojąca do pokoju młodzieżowego może zapewniać światło relaksujące, równocześnie - umożliwiające komfortowe czytanie. Ciekawym pomysłem są żarówki z funkcją przyciemniania. Sprawdzą się one m.in. podczas odpoczynku.

Inne strefy: oświetlenie szaf i szafek

Kluczowe dla komfortu nastolatka jest doświetlenie pozostałych stref pokoju młodzieżowego, np. garderoby czy toaletki. Dzięki przemyślanym rozwiązaniom korzystanie z szaf lub szafek może odbywać się bez konieczności włączania lampy sufitowej. Niewielkie źródła światła, takie jak oświetlenie punktowe albo taśmy LED sprawiają, że codzienne czynności są o wiele łatwiejsze. Najbardziej funkcjonalna lampa potrzebuje bowiem wsparcia. Poza tym, taki rodzaj oświetlenia przekłada się na design i charakter pomieszczenia. To ważne, zwłaszcza w przypadku młodych ludzi.

Kwestie techniczne oświetlenia pokoju młodzieżowego - o czym trzeba pamiętać?

Wybierając lampy do pokoju młodzieżowego, zwracasz uwagę na ich design i starannie planujesz rozmieszczenie poszczególnych modeli? Nic dziwnego. Oświetlenie w pokoju młodzieżowym jest bardzo ważne. Decyduje o charakterze wnętrza i zapewnia pożądaną jasność. Warto jednak pamiętać, że ważny jest nie tylko wygląd źródeł światła - kluczowe znaczenie mają kwestie techniczne. Jakie? Koniecznie sprawdź!

Oświetlenie do pokoju młodzieżowego - temperatura barwowa

Lampa wisząca, lampa sufitowa albo lampa podłogowa w pokoju młodzieżowym ma jasno określone zadanie - rozświetlić całe pomieszczenie. Oświetlenie pomieszczenia nie powinno być jednak przypadkowe. Należy zdecydować się na te lampy młodzieżowe, które gwarantują odpowiednią temperaturę barwową - inną do strefy relaksu, a inną - do strefy nauki.

W strefie relaksu warto zastosować ciepłą temperaturę barwową (żarówki w przedziale 2200-2700 K). W tym miejscu należy zrezygnować z barwy zimnej, gdyż (mimo że sprzyja np. czytaniu), silnie pobudza.

W strefie nauki warto zastosować neutralną temperaturę barwową (2800-3400 K), która sprzyja aktywności mózgu. Poprawia także koncentrację i ułatwia naukę.

Oświetlenie do pokoju młodzieżowego - natężenie światła

Komfort nastolatka zależy także od natężenia światła, dlatego mocne oświetlenie do pokoju młodzieżowego (o większej ilości luksów), warto zastosować w tych miejscach, które wymagają koncentracji, słabsze zaś - w strefie relaksu. Światło, które sprzyja odpoczynkowi, z całą pewnością da wytchnienie zmęczonym oczom.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium