Technologia oświetleniowa dynamicznie się rozwija. Nikogo nie dziwi więc fakt, że na rynku dostępnych jest wiele różnych gwintów do montażu źródeł światła. Duża różnorodność sprawia, że zakup odpowiedniej żarówki jest niemałym wyzwaniem. Jakie rodzaje gwintów żarówek są najpopularniejsze? Czym się od siebie różnią? Mamy nadzieję, że poniższy artykuł rozwieje Twoje wątpliwości i pomoże Ci podczas zakupów!
Dlaczego rozróżnianie gwintów żarówek jest tak ważne?
Współczesny rynek oświetleniowy oferuje mnóstwo rozmaitych opraw. Bez problemu można znaleźć lampy dopasowane do indywidualnych preferencji i stylu, w jakim urządzone jest wnętrze. Aby wprowadzić do pomieszczenia pożądaną atmosferę i prawidłowo oświetlić przestrzeń, musisz wyposażyć oprawę w odpowiednie źródło światła. Poszczególne żarówki różnią się między sobą nie tylko mocą czy barwą, ale także końcówką. Rozróżnianie ich jest niezwykle ważne z dość prostej przyczyny. Gwint musi być idealnie dopasowany do oprawki w lampie – w innym wypadku żarówki nie da się w niej zamocować.
Gwinty żarówek – podstawowy podział
Podczas zakupu nowych żarówek musisz zwrócić uwagę na różnice w nazewnictwie dostępnych na rynku produktów. Zwykle w nazwie widnieje litera (lub kilka) i liczba. Litera określa typ końcówki. Jakie rodzaje gwintów żarówek możemy wyróżnić? Do najpopularniejszych zaliczamy:
– E – to wkręcany trzonek prosty, znany też jako gwint Edisona,
– GU – to złącze na wcisk dla żarówek ze specjalnym zabezpieczeniem przed tylną emisją ciepła,
– M – gwint metryczny zwykły,
– R – prosty trzonek charakterystyczny dla żarówek liniowych dwutrzonowych.
W instalacjach domowych najczęściej spotykamy gwinty E i GU. Rzadziej stosuje się źródła światła z symbolem B lub BA, które dotyczą trzonków bagnetowych. Na rynku dostępne są też gwinty Fa – to nic innego jak trzonki dla żarówek liniowych ze złączem męskim. Symbol C na opakowaniu oznacza, że żarówka ma złącze na wcisk i jest wykorzystywana wyłącznie w okrągłych świetlówkach.
Jakie rozmiary mają gwinty w żarówkach?
Jak wspomnieliśmy wyżej, oznaczenie na żarówce składa się zarówno z litery, jak i cyfr. Liczba oznacza średnicę trzonka. Wartość ta zwykle wynosi od 10 do 40 mm. Co ważne, średnica trzonka determinuje zastosowanie żarówki. Dużą popularnością cieszy się gwint 14 mm – jest stosowany w tzw. małych żarówkach Edisona. Najbardziej charakterystyczne źródło światła to oczywiście tradycyjna żarówka Edisona z gwintem 27 mm.
Zanim zdecydujesz się na zakup żarówki, koniecznie zapoznaj się ze specyfikacją lampy. Znajdziesz w niej wytyczne dotyczące tego, jaki gwint pasuje do oprawy. Kupując lampy w naszym e-sklepie, w opisie każdego produktu natrafisz na informację o tym, jakie źródło światła jest do niego odpowiednie.
Jakie rodzaje gwintów żarówek są najpopularniejsze?
Rynek oferuje mnóstwo żarówek o różnych typach gwintów. Nie ma w tym nic dziwnego – branża oświetleniowa rozwija się bardzo dynamicznie. Większość współczesnych lamp wymaga montażu źródeł światła o popularnych gwintach, takich jak E27, E14 czy GU10. Czym się charakteryzują? Czytaj dalej – wyjaśniamy.
Żarówki E27
Do najczęściej wybieranych i spotykanych żarówek należy z pewnością model wyposażony w gwint E27. Średnica 27 mm sprawia, że jest znany jako “duży gwint”. Tego rodzaju źródła światła idealnie pasują do większości lamp w domach lub biurach. Te popularne żarówki wykorzystuje się do wielu opraw, zarówno sufitowych, jak i podłogowych czy stojących. Co ważne, gwint E27 spotyka się zarówno w tradycyjnych świetlówkach, jak i w żarówkach energooszczędnych czy ledowych. Żarówki E27 są przystosowane do pracy w instalacjach o napięciu 230V. Ich dużym atutem jest łatwość wymiany – jest szybka i prosta. Wystarczy je wkręcać zgodnie z kierunkiem poruszania się wskazówek zegara.
Żarówki E14
Bardzo popularnym typem trzonka jest E14, czyli “mały gwint”. To rozwiązanie znajduje zastosowanie zarówno w domach, jak i w biurach. Średnica gwintu wynosi 14 mm. Żarówka może pracować w instalacjach o napięciu 230V. Modele E14 wykorzystuje się najczęściej w “małych” oprawach. Zwykle można je spotkać w lampkach nocnych, oświetleniu stołowym, lampach dziecięcych czy kinkietach. Gwint E14 występuje w żarówkach ledowych lub energooszczędnych. Wymiana źródła światła wyposażonego w tego rodzaju trzonek jest bardzo prosta. Podobnie jak w przypadku modelu E27, wystarczy wkręcić żarówkę w oprawkę zgodnie z kierunkiem biegu wskazówek zegara.
Żarówki GU10
Żarówki nie zawsze są zakończone gwintem. Mogą mieć dwa bolce, tak jak modele GU10. To najczęściej żarówki LED i znajdują zastosowanie w spotach, kinkietach i innych niewielkich lampkach. Tego rodzaju źródła światła współpracują z instalacjami o napięciu 230V. Montaż żarówek jest bardzo prosty – wystarczy zastosować metodę “wciśnij i obróć”.
Mamy nadzieję, że wiesz już, jakie rodzaje gwintów żarówek sprawdzą się w przypadku Twoich lamp. Zanim kupisz źródło światła, upewnij się, że wybierasz też właściwą barwę strumienia świetlnego. W tym przypadku wiele zależy od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć. W tradycyjnych i przytulnych wnętrzach lepiej prezentuje się ciepłe, żółte oświetlenie. Z kolei nowoczesne, eleganckie aranżacje będą obłędnie wyglądać na tle chłodniejszego, białego światła. Żarówki z wyżej wymienionymi najpopularniejszymi gwintami, które pomogą Ci zbudować pożądany klimat, znajdziesz w naszej ofercie!