Przedpokój jest wizytówką Twojego domu: to pierwsze pomieszczenie, z którym mają styczność Twoi goście. Bez względu na metraż, wiatrołap powinien robić dobre wrażenie, także jeśli pozbawiony jest dostępu do naturalnego światła dziennego. Jakie oświetlenie do przedpokoju zapewni przytulną atmosferę tego miejsca? Zobacz, co musisz wiedzieć - wybierając odpowiednie źródła światła, całkowicie zmienisz charakter wnętrza.
Dlaczego warto stworzyć przytulną atmosferę w przedpokoju?
Wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że światło kształtuje nasze wrażenia i emocje. Nie inaczej jest w przypadku oświetlenia przedpokoju. Uważasz, że to tylko pierwsze pomieszczenie w domu lub mieszkaniu i wystarczająca będzie przypadkowa lampa sufitowa? To poważny błąd. Wybór barwy światła, jego natężenia i źródła ma za zadanie podkreślić charakter wnętrza. Przekłada się także na jego funkcjonalność oraz bezpieczeństwo użytkowania. Doskonałym rozwiązaniem będzie więc staranne planowanie oświetlenia wiatrołapu. Dobrze dobrane lampy mogą pomóc m.in. optycznie powiększyć przestrzeń.
Jakie natężenie światła wybrać do przedpokoju? Jaka barwa światła będzie najlepsza?
Przedpokój powinien być dobrze oświetlony: zazwyczaj właśnie tutaj znajduje się garderoba i lustro, w które zerkasz przed wyjściem. Brak lub ograniczony dostęp naturalnego źródła światła wymusza dodatkowe oświetlenie. Wówczas kluczowe znaczenie ma:
-
natężenie światła. Dobrze dobrane oświetlenie przedpokoju musi mieć odpowiednie natężenie. Jaka wartość umożliwi wykonywanie praktycznie wszystkich czynności, które standardowo wykonuje się w strefie wyjścia? Zdaniem ekspertów 100 - 150 lumenów będzie w tym przypadku idealnym wyborem. Aby osiągnąć taki efekt, poleca się oprawy natynkowe lub panele LED, które emitują równomierny strumień świetlny. W przedpokoju sprawdzi się jednak o wiele więcej rozwiązań, takich jak, chociażby oświetlenie liniowe.
-
barwa światła. Przemyślana aranżacja oświetlenia ma na celu stworzyć przytulną atmosferę w przedpokoju. Pożądany efekt można osiągnąć, wykorzystując barwę światła poniżej 3000 Kelwinów (najlepiej w przedziale 2700-3000 Kelwinów), odpowiadającej barwie ciepłej bieli. Ciepła barwa światła sprawi, że pomieszczenie będzie wydawać się bardzo przyjemne, podczas gdy zimne światło i światło neutralne nie wpłyną dobrze na atmosferę korytarza.
-
wskaźnik oddawania barw. Wskaźnik oddawania barw Ra 80 (lub wyższy) zapewni optymalne odwzorowanie kolorów, co pozwoli m.in. skontrolować swój wygląd w lustrze.
Jakie są rodzaje oświetlenia do przedpokoju?
Prawidłowe oświetlenie przedpokoju wydaje się dosyć skomplikowane: wybór źródeł światła jest obecnie ogromny. Jak ułatwić sobie podjęcie decyzji? Poznaj dostępne rozwiązania, a następnie sprawdź, które pasują do powierzchni i kształtu przedpokoju w Twoim domu lub mieszkaniu.
Oświetlenie sufitowe
Oświetlenie sufitowe to jedna z najpopularniejszych form zapewnienia światła w przedpokoju: lampa sufitowa jest zazwyczaj centralnym punktem pomieszczenia i ma za zadanie jego równomierne oświetlenie. Dobrym wyborem są zarówno lampy punktowe, które świetnie sprawdzają się na suficie podwieszanym oraz w wąskich korytarzach, jak i lampy wiszące, przeznaczone dla przestronnych pomieszczeń. Zależnie od wielkości przedpokoju, możesz zdecydować się na plafony, panele LED albo nowoczesne lampy wiszące. Oświetlenie w przedpokoju, w przypadku przestronnego pomieszczenia może łączyć różne źródła światła, dzieląc w ten sposób wiatrołap na funkcjonalne strefy, zwłaszcza jeśli znajduje się w nim garderoba, konsola oraz lustro.
Oświetlenie ścienne
Jakie oświetlenie do przedpokoju można wybrać, poza oświetleniem sufitowym? Często stosowanym w aranżacji korytarzy rozwiązaniem są kinkiety zamontowane na ścianie. To bardzo praktyczne źródło światła, pod warunkiem że kinkiety umieszczone są w równych odstępach. Odpowiednie rozmieszczenie źródeł światła zapewnia bowiem równomierne oświetlenie przedpokoju. Popularne oprawy ścienne świetnie sprawdzają się m.in. przy lustrze, nad konsolą i przy drzwiach wejściowych.
Oświetlenie LED
W wyborze oświetlenia warto kierować się funkcjonalnością poszczególnych źródeł światła. W przypadku przedpokoju idealnie sprawdzą się lampy LED, dostępne w kilku wariantach, takich jak plafony, oświetlenie punktowe albo lampy ścienne lub pozostałe lampy sufitowe, w tym lampa wisząca. Świetnie imitują one światło dzienne, poza tym zazwyczaj są dostępne z czujnikiem ruchu. Takie lampy do przedpokoju to rozwiązanie ponadczasowe, mimo to zaskakują one nowoczesnym designem, który pasuje do każdego stylu wnętrzarskiego.
Czy oświetlenie zależy od metrażu kształtu przedpokoju?
Zastanawiasz się, jakie lampy ścienne i sufitowe do przedpokoju wybrać? Otóż oświetlenie wiatrołapu nie może być przypadkowe. Ilość i rodzaj źródeł światła trzeba uzależnić od metrażu i kształtu korytarza. Duże znaczenie ma także jego wysokość. Poza tym lampy do przedpokoju powinny współgrać z jego aranżacją, w tym ewentualnymi wymaganiami architektonicznymi pomieszczenia. Jak zaplanować funkcjonalne oświetlenie przedpokoju?
Jak oświetlić przedpokój? Propozycje dla wnętrz o różnych metrażach, kształtach i wysokościach
-
Mały i niski przedpokój. Jak oświetlić niski przedpokój o niewielkim lub średnim metrażu? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że takie pomieszczenia wydają się jeszcze mniejsze, jeśli do ich oświetlenia użyte zostają oprawy wielkoformatowe lub lampy sufitowe wiszące. Lepszym rozwiązaniem są w tym przypadku płaskie plafony umieszczone na suficie, często w centralnej części pomieszczenia. Dlaczego? Otóż zapewniają one delikatne, równomierne i pozbawione cieni światło. Obawiasz się, że taki rodzaj oświetlenia przedpokoju będzie nudny? Wybierając oświetlenie z kolekcji naszego sklepu internetowego, z łatwością dopasujesz panel LED lub plafon do reszty wystroju, zapewniając sobie idealne światło główne. Jeśli lubisz mocne oświetlenie, skuś się na ścienne lampy do przedpokoju. Kinkiety z całą pewnością będą piękną dekoracją strefy wejścia.
-
Wysoki przedpokój. Wysoki przedpokój zazwyczaj może pochwalić się sporym metrażem, jednak zdarza się, że takie wiatrołapy są dość małe. Jeśli jednak wysokość pomieszczenia przekracza dwa metry, warto rozświetlić je za pomocą lampy wiszącej. Takie oświetlenie w przedpokoju pełni funkcję dekoracyjną i sprawia, że wnętrze wydaje się bardziej atrakcyjne. Lampę trzeba umieścić na wysokości dwóch metrów nad podłogą, aby nie zaburzała funkcji pomieszczenia i nie przeszkadzała w codziennym użytkowaniu. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe będzie m.in. wygodne przejście pod kloszem.
-
Długi i wąski przedpokój. W wielu domach i mieszkaniach przedpokój płynnie przechodzi w korytarz. Takie rozwiązanie architektoniczne jest bardzo praktyczne (m.in. sprawia, że wnętrze wydaje się bardziej przestronne), jednak wymaga pewnych aranżacyjnych trików, zwłaszcza w trakcie wyboru oświetlenia. Długie i wąskie korytarze można oświetlić na wiele sposobów, korzystając np. z systemów szynowych, spotów i reflektorów, lamp wiszących (jeśli dodatkowo pomieszczenie jest wysokie) oraz plafonów. Dobrze w tym przypadku sprawdzą się kinkiety.
-
Przestronny wiatrołap. Zdarza się, zwłaszcza w domach jednorodzinnych, że wiatrołap łączy się z holem, tworząc przestronny korytarz. Jeśli dodatkowo jest on wysoki, świetnym wyborem okażą się wiszące lampy sufitowe (jako oświetlenie główne). W przypadku przedpokoju tego typu popularnym rozwiązaniem jest sufit podwieszany. Wówczas warto zdecydować się na oświetlenie punktowe. Wprowadzi ono pożądany nastrój, a dzięki możliwości regulacji natężenia strumienia, będzie mogło doświetlać przestrzeń również w nocy.
Niezależnie od metrażu i wysokości pomieszczenia, warto pamiętać o tym, jak ważna jest temperatura światła. W przypadku przedpokoju świetnie sprawdza się ciepłe oświetlenie. Zimna barwa światła może bowiem negatywnie wpływać na atmosferę wnętrza oraz ograniczać widoczność i utrudniać wykonywanie codziennych czynności.