Wiele osób uważa, że kuchnia jest sercem domu. Warto więc dołożyć starań do tego, by czuć się w tym pomieszczeniu jak najlepiej. Efekt dobrej energii pomoże Ci stworzyć światło. Jakie oświetlenie do kuchni jest najbardziej praktyczne? Czytaj dalej i poznaj 4 ciekawe inspiracje.
Jak zaplanować oświetlenie kuchni?
Dobry projekt aranżacji świetlnej powinien być zgodny z kilkoma ogólnymi zasadami. Przede wszystkim musisz pamiętać o tym, że kuchnia – i każde inne pomieszczenie – wymaga uwzględnienia trzech typów światła, czyli:
– oświetlenia ogólnego,
– oświetlenia funkcjonalnego,
-– oświetlenia dekoracyjnego.
Podczas sporządzania projektu warto pamiętać o tym, że wymienione wyżej typy oświetlenia powinny znaleźć się w każdej kuchni, niezależnie od jej metrażu.
Jednym z najczęściej popełnianych błędów na etapie projektowania oświetlenia jest stawianie estetyki wnętrza nad aspektami praktycznymi. Jak tego uniknąć? Przygotowaliśmy dla Ciebie 4 najciekawsze pomysły, dzięki którym zaplanujesz nowoczesne oświetlenie kuchni – będzie nie tylko piękne, ale też stworzy komfortowe warunki do pracy!
1. Jakie powinno być główne źródło światła w kuchni?
Kuchnia to miejsce, w którym przygotowujesz i spożywasz posiłki. Przyrządzanie jedzenia wymaga wykonywania wielu precyzyjnych czynności, do których mocno angażujesz wzrok. Z tego powodu warto, by oświetlenie w kuchni było jak najlepsze. Jakie oświetlenie do kuchni zatem wybrać? Jakie powinno być główne źródło światła?
Bez względu na to, czy zdecydujesz się na plafon, czy lampę wiszącą, pamiętaj, że światło powinno się rozpraszać i oświetlać całe pomieszczenie. Właśnie dlatego warto umieścić oprawę w centralnym punkcie kuchni. Emitowane przez nią światło dostatecznie oświetli m.in. szafki wiszące, dzięki czemu szybko znajdziesz w nich to, czego potrzebujesz.
Niektórzy rezygnują z głównego światła i podświetlają tylko blaty robocze i stoły. Nie jest to do końca przemyślane rozwiązanie. Podczas przygotowania potraw, zwłaszcza wieczorem, na pewno będziesz musiał znaleźć coś w szufladzie albo w szafce. Światło nad stołem i blatami roboczymi nie oświetli Ci tych miejsc i z tego właśnie powodu nie warto rezygnować z górnego światła kuchennego.
2. Pamiętaj o oświetleniu blatów roboczych
Tak samo ważne, jak oświetlenie całego pomieszczenia jest doświetlenie blatów roboczych. Jakie oświetlenie do kuchni zainstalować, by oświetlić blaty robocze? Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Warto zdecydować się na mocniejsze żarówki. Światło powinno padać bezpośrednio na blat roboczy. Oświetlenie tych miejsc w kuchni powinno być raczej dyskretne i niewyróżniające się. W tej roli świetnie sprawdzą się np. tzw. oczka wpuszczane, które można zamontować w podwieszanym suficie nad blatem roboczym. Alternatywą dla nich są nowoczesne, natynkowe tuby lub reflektory zamontowane na szynoprzewodzie. Dostarczą odpowiednią ilość światła i sprawią, że przygotowywanie posiłków będzie jeszcze bardziej komfortowe!
3. Czy warto oświetlać stół?
Wybierasz oświetlenie do kuchni i zastanawiasz się, czy warto oświetlić stół? Jest to świetne rozwiązanie. Dlaczego? Po pierwsze stwarzasz w kuchni niesamowitą atmosferę, która sprzyja odpoczynkowi. Po drugie podczas spożywania posiłku możesz mieć włączone tylko światło znajdujące się bezpośrednio nad stołem, co jest nie tylko funkcjonalne, ale także ekonomiczne.
Jakie oświetlenie do kuchni wybrać, by móc powiesić je nad stołem? Tutaj najlepiej sprawdzą się wszystkie lampy zwisające. W zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać, możesz zdecydować się na jedną lub kilka lamp zwisających nad stołem.
4. Oświetlenie pomocnicze – kinkiety
Jednym z ciekawych rozwiązań w aranżacji kuchennej są lampy ścienne. Stanowią doskonałe dodatkowe źródło światła, szczególnie w przestronnych wnętrzach. Możesz zamontować je na ścianie nad blatem kuchennym lub nad szafkami. Warto umieścić je w odległości około 80 cm nad powierzchnią roboczą, dzięki czemu będzie odpowiednio oświetlona.
Kinkiety mogą też pełnić funkcję czysto dekoracyjną. Wówczas warto rozglądać się za modelami emitującymi światło skierowane ku górze. W niewielkich wnętrzach rozwiązanie to optycznie powiększy przestrzeń. Niezależnie od tego, w jakim stylu urządzona jest Twoja kuchnia, najlepiej sprawdzą się minimalistyczne, dyskretne modele o prostej, a zarazem przyciągającej wzrok formie.
Ciepłe, zimne, a może neutralne? Jakie oświetlenie najlepiej sprawdzi się w kuchni?
Jaki rodzaj światła do kuchni wybrać? Lepiej sprawdzi się światło zimne, ciepłe, a może neutralne? To sprawa bardziej indywidualna. Wiele osób lubi ciepłe światło w kuchni, ponieważ podkreśla ono dobrą energię tego pomieszczenia. Światło zimne jest dedykowane raczej miejscom publicznym, ponieważ pobudza i dodaje wigoru. Światło neutralne jest najbardziej zbliżone do naturalnego światła słonecznego – sprawdza się w niemal każdym wnętrzu i zapewnia komfort jego użytkowania.
Jesteś nocnym markiem? Często późną nocą przygotowujesz posiłki? W takim razie lepsze może okazać się dla Ciebie światło chłodne lub neutralne. Z kolei jeżeli zależy Ci na przytulności, celuj w światło ciepłe.
Poszukujesz lamp, które pomogą Ci stworzyć praktyczną i atrakcyjną wizualnie aranżację kuchni? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą! Na pewno znajdziesz w niej rozwiązanie pasujące do Twojego wnętrza i potrzeb.