Infolinia 576 226 224

Jaka barwa światła do łazienki, czyli jak dobrze oświetlić niewielkie wnętrze

Nowoczesne lampy spełniają więcej funkcji niż tylko użytkowa. Stanowią efektowny element wnętrza, rozjaśniają także te miejsca, które trudno wyeksponować oświetleniem głównym. Aranżując swoje mieszkanie, zastanawiamy się nie tylko nad wyglądem lamp, ale też tym, jaka barwa światła do łazienki będzie odpowiednia. Czym kierować się przy wyborze?

Innowacyjne rozwiązania

Domowa łazienka często jest postrzegana jako oaza spokoju lub strefa relaksu. Nie myślimy o niej już tylko w kategoriach miejsca, w którym dokonuje się czynności higienicznych. Charakter tego pomieszczenia jest uzależniony także od sposobu użytkowania. Inaczej wygląda łazienka singla, pary a jeszcze inaczej rodziny z małymi dziećmi. Każda z tych opcji wymaga nieco innego podejścia do aranżacji. To, jaka barwa światła do łazienki okaże się najlepsza, jest akurat elementem spajającym dla każdego typu pomieszczenia. Z pewnością należy zainwestować w oświetlenie podstawowe. Jego zadaniem jest równomierne oświetlenie całego pomieszczenia. Montowane na suficie najczęściej jest halogenem, diodą lub niewielką lampą. Wielu użytkowników przekonuje się także do oświetlenia dodatkowego, na przykład przy lustrze.

Oświetlenie z każdej strony

Różnorodność lamp sprawia, że nieraz trudno dobrać właściwy element do wnętrza. Od estetyki ważniejsza jest jednak ich funkcjonalność. Duży wybór, jak w sklepie Iluminar powinien nas skłonić do refleksji, jak konkretny model wpasuje się w nasze wnętrze. Szalenie praktyczne są wypukłe plafony, zamontowane na suficie. Grube szkło skutecznie chroni wnętrze przed zawilgoceniem. Wybierając oświetlenie dodatkowe, można pomyśleć o kinkiecie lub też diodzie, która będzie umieszczona w lampie szynowej. Zawieszenie jej nie sprawia problemu, a dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest to, że kinkiet można odwracać w dowolną stronę. Dobrze dobrane oświetlenie w łazience nie razi w oczy. Daje właściwą widoczność z trzech stron - od góry, środka i dołu. Jaka barwa światła do łazienki jest najlepsza? Taka, która nie będzie zniekształcać kolorów. To ważna cecha, ponieważ w łazience najczęściej wykonuje się makijaż.

Znaczenie światła - nastrój i dekoracja

O tym, jak wiele może zdziałać odpowiednio ustawione światło, najwięcej mogą powiedzieć fotografowie. Dobrze oświetlone wnętrze lub postać to okazja do wyeksponowania wszystkich atutów miejsca lub sylwetki. Nastrojowe i dekoracyjne światło sprawdzi się zwłaszcza w dużych łazienkach, które służą do wykonywania zabiegów domowego spa. Iluminacja wanny może stać się równie ważnym elementem, jak oświetlenie główne. Często podświetla się także strefę prysznica, podwieszany sufit lub szafki łazienkowe. Dodatkowe oświetlenie wspomaga lampę główną, jednak można je także stosować samodzielnie. Wystarczy wieczorem włączyć mniejszą lampkę, aby uzyskać efekt lekkiego wyciszenia. Punktowe światło o słabym natężeniu można zostawić na całą noc. To dobra opcja zwłaszcza w domach, gdzie małe dzieci samodzielnie potrafią już korzystać z łazienki, ale wyłącznik światła głównego jest dla nich jeszcze za wysoko.

Jaka barwa światła do łazienki sprzyja wyciszeniu?

Barwa światła jest jedną z kluczowych przy aranżacji wnętrza. Odpowiednio dobrana sprzyja odpoczynkowi, sprawia także, że wzrok przy pracy nie męczy się tak, jak przy innym oświetleniu. Mimo że odbiór światła to kwestia dość indywidualna, temperatura barwowa ma konkretne parametry. Wyraża się ją w Kelwinach. Im wartość jest wyższa, tym światło ma zimniejszą barwę. Dzieje się tak od parametrów powyżej 6000 K, które nadają oświetleniu lekko niebieskawą poświatę. W przedziale 2700-3200 mieści się barwa ciepła a pomiędzy nimi neutralna. Informacje o tym, jakiego typu światło emituje konkretna żarówka, są umieszczone na opakowaniu. Wieczornemu relaksowi w wannie z pewnością sprzyjają barwy ciepłe, o żółtawym zabarwieniu. Wyciszają zmysły, sprawiają, że po całym dniu pracy również oczy mogą odpocząć. Aby spotęgować ten efekt, światłu podczas kąpieli można zmniejszyć natężenie.

Idealne oświetlenie do wykonywania makijażu

Decydując się na konkretną barwę światła do łazienki, należy wziąć także pod uwagę tak zwany współczynnik oddawania barw. Określa on, jak wiernie postrzegamy barwy. Im jest wyższy, tym barwy są lepiej oddawane. Pomieszczenie typu łazienka nie może mieć wartości niższej jak 80 proc. a dla chłodnych barw nawet 90 proc. Wykonując codzienny makijaż, należy nastawić się na dopracowanie szczegółów. Do tego dobrze sprawdza się światło białe. Większość osób instynktownie stawia na światło ciepłe, jednak w tym wyborze kryje się makijażowa pułapka. Tego typu światło dokłada żółtego koloru, przez co twarz ma więcej kolorów. Barwa zimna, dająca lekko niebieskawy odcień sprawia z kolei, że twarz wygląda nienaturalnie blado, co może skutkować przesadnym nakładaniem bronzera.

Zimne światło wyostrza widzenie, więc z lampy łazienkowej, która emituje takie światło, najbardziej ucieszą się mężczyźni. Znacznie ułatwi im golenie, pomagając dostrzec każdy niepotrzebny włosek.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium