Lampy powinny znaleźć się nie tylko w domowych wnętrzach, ale także na terenie całej posesji. Oświetlenie zewnętrzne pełni bowiem niezwykle ważne funkcje. Zapewnia komfort i bezpieczeństwo poruszania się po przestrzeni, a także poprawia jej walory estetyczne. Szczególnie istotne jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia w pobliżu wejścia do domu. Jakie lampy nad drzwi wejściowe warto wybrać, by uzyskać pożądany efekt? Czym należy się kierować, planując aranżację świetlną przy drzwiach wejściowych? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie są trendy!
Oświetlenie wejścia do domu – dlaczego jest tak ważne?
Właściwie dobrane lampy zewnętrzne służące do oświetlenia drzwi od domu pełnią dwie podstawowe funkcje. Przede wszystkim ułatwiają wejście do budynku. Bez wątpienia skracają czas potrzebny na znalezienie kluczy w kieszeni lub w torebce i trafienie nimi do zamka. Oświetlenie jest też przydatne wtedy, gdy do wejścia prowadzą schody. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko upadku i kontuzji.
Warto też pamiętać o tym, że oświetlenie zamontowane w pobliżu drzwi wejściowych pełni niezwykle ważną funkcję dekoracyjną. Zwykle jest widoczne z drogi, dlatego musi być odpowiednio wyeksponowane. Powinno też podkreślać atuty elewacji i budować nastrój po zmroku.
Czym powinny charakteryzować się lampy zewnętrzne oświetlające wejście do domu?
Wybór lamp zewnętrznych nie powinien być przypadkowy. Jeżeli zależy Ci na tym, aby służyły przez długi czas, podczas zakupów zwróć uwagę na kilka istotnych czynników. Czym powinny wyróżniać się lampy, którymi oświetlisz wejście do domu? Czytaj dalej – wyjaśniamy.
Energooszczędność
Jedną z najważniejszych cech oświetlenia umieszczonego nad drzwiami wejściowymi jest energooszczędność. Najlepiej więc sprawdzi się oświetlenie ledowe. Lampy LED mogą świecić z pełną mocą przez wiele godzin, dzięki czemu wymiana żarówek następuje bardzo rzadko, co przekłada się na kondycję środowiska. Pobierają też niewiele energii, co korzystnie wpływa na wysokość rachunków za prąd. Długa żywotność i energooszczędność to jeszcze nie wszystkie atuty tego rozwiązania. Użytkownicy doceniają je też za wyjątkowe walory wizualne. Oświetlenie LED emituje jasne, przyjemne dla oka światło, które podkreśla atuty budynku i przestrzeni przed domem, sprytnie maskując ich mankamenty.
Jeżeli planujesz oświetlić otwarty teren przed drzwiami wejściowymi, możesz też pokusić się o lampy solarne, czyli zasilane energią słoneczną. Nie wymagają podłączenia do sieci elektrycznej, dzięki czemu są nie tylko energooszczędne, ale także ekologiczne. Oprawy solarne z czujnikiem zmierzchu ładują się w ciągu dnia i włączają się automatycznie po zmroku – są więc bezobsługowe.
Funkcjonalność
Niezależnie od tego, jakie oświetlenie drzwi wejściowych wybierzesz, musisz pamiętać o tym, że kluczowe znaczenie ma emitowane przez nie światło. Powinno być delikatne – zbyt intensywny strumień nie jest praktyczny i może razić w oczy zarówno Twoich gości, jak i domowników. Wejście do domu wymaga jedynie subtelnego doświetlenia, które ułatwi korzystanie z tej przestrzeni po zmroku.
Ciekawym rozwiązaniem są lampy z czujnikiem ruchu. Warto rozważyć to rozwiązanie w pobliżu drzwi – pozwala bowiem poprawić komfort domowników i gości, a także zwiększa poczucie bezpieczeństwa.
Bezpieczeństwo
Lampy nad drzwi wejściowe różnią się od opraw, które zwykle instaluje się w domu. Są bowiem narażone na wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych. Właśnie dlatego należy sięgnąć po oświetlenie zewnętrzne, które jest przystosowane do pracy w takim środowisku. To oznacza, że powinno wyróżniać się odpowiednio wysokim stopniem ochrony, czyli IP. Zabrudzenia, opady deszczu, śniegu czy promienie UV nie powinny wpływać na kondycję lamp nad drzwi wejściowe.
Jakie lampy warto zamontować przy wejściu do domu?
Wybierając lampy do oświetlenia wejścia do domu, z pewnością zauważysz, że oferta producentów jest bardzo szeroka. Bez trudu wybierzesz więc coś dla siebie. We współczesnych trendach króluje minimalizm i spójność form. Jakie rozwiązania sprawdzą się zatem najlepiej? Po jakie lampy nad drzwi wejściowe warto sięgnąć? Czytaj dalej i poznaj najczęściej wybierane typy opraw.
Kinkiety
Nad drzwiami wejściowymi do domu najczęściej instaluje się kinkiety. Emitują wystarczająco dużo światła, które umożliwi Ci błyskawiczne odnalezienie kluczy w torebce i bezproblemowe wejście do domu po zmroku. Co ważne, podkreślają też atuty zarówno budynku, jak i przestrzeni przed nim. Wybierając kinkiety, zwróć przede wszystkim uwagę na ich design. Jeśli jest dla Ciebie ważna harmonia i elegancja, postaraj się zachować maksymalną spójność aranżacji. Innymi słowy, jeśli budynek jest wykończony np. w stylu nowoczesnym, wybierz lampę, której cechy wpisują się w ten właśnie nurt.
Lampy stojące
Oświetlenie wejścia do domu nie ogranicza się jedynie do samych drzwi. Ważne jest też doświetlenie całej drogi biegnącej przez teren posesji, a także schodów, które prowadzą do wejścia. Świetnie sprawdzą się więc nowoczesne lampy w formie minimalistycznych słupków. Emitowane przez nie światło z pewnością zapobiegnie nieszczęśliwym wypadkom i zwiększy komfort zarówno domowników, jak i gości.
Oświetlenie drzwi wejściowych musi być trwałe, odporne na niekorzystne czynniki atmosferyczne i designerskie. Pamiętaj o tym, że odpowiednio dopasowane lampy to niezwykle ważna wizytówka Twojego domu – powinny wpisywać się w całościową aranżację terenu. Poszukujesz opraw, które zapewnią bezpieczeństwo poruszania się po posesji? Sprawdź zatem, jakie lampy przygotowaliśmy w naszym asortymencie!
Jak oświetlić wejście do domu? Inspiracje dla typowych i nietypowych wejść
Strefa wejścia to wizytówka domu. To dlatego atrakcyjna aranżacja o praktycznym charakterze jest tak bardzo pożądana. Jak zaplanować oświetlenie zewnętrzne w zależności od warunków architektonicznych budynku? Sprawdź propozycje, które przygotowaliśmy!
Wejście do domu pod balkonem
Balkon umieszczony nad drzwiami wejściowymi to dość popularne (i bardzo praktyczne) rozwiązanie. Niektórzy decydują się przedłużyć jego boki za pomocą pergoli lub kolumn i stworzyć w ten sposób przytulną strefę wejścia i wyjścia. Zazwyczaj jest ona dość ciasna, a po zapadnięciu zmroku pogrążona w ciemności. Planując oświetlenie, warto postawić na lampę wyposażoną w czujnik ruchu. Zareaguje on odpowiednio wcześnie, kierując intensywne światło bezpośrednio na drzwi wejściowe.
Lampa wyposażona w czujnik ruchu to często za mało. Zwłaszcza jeśli strefa wejścia jest bogato zdobiona roślinami. W takim przypadku warto zdecydować się na wiszące girlandy. Mogą zdobić balkon lub pergole albo kolumny. Ciekawą propozycją są także kinkiety zewnętrzne LED. Jeśli natężenie światła jest niewielkie, będą piękną ozdobą drzwi przez całą noc.
Wejście do domu z tarasu
Zadaszona strefa wejścia przykuwa szczególną uwagę. Zazwyczaj znajduje się ona na tarasie, na który prowadzą schody. Oznacza to, że do dyspozycji masz o wiele więcej miejsca, a to stwarza zupełnie nowe możliwości w zakresie aranżacji źródeł światła. Dobrze dobrane oświetlenie powinno w tym przypadku akcentować drzwi, ale nie tylko. Koniecznie trzeba wyeksponować stopnie (głównie ze względów bezpieczeństwa). W tym przypadku można pokusić się o słupki ogrodowe. Postawione na schodach będą piękną dekoracją - taras będzie doświetlony, zyska także nowoczesny charakter.
Do oświetlenia drzwi wejściowych warto wykorzystać kinkiety zewnętrzne; jeśli nad drzwiami jest sporo miejsca, dobrze sprawdzą się lampy elewacyjne typu góra-dół.
Wejście do domu z ogrodu
Jednym z bardziej klasycznych wejść do domu jest wejście bezpośrednio z ogrodu. Zazwyczaj jest ono zadaszone, ale nie trzeba korzystać ze schodów. Łatwo dostępne drzwi wejściowe powinny być bardzo dobrze oświetlone. Doskonały wybór stanowią w tym przypadku lampy z czujnikiem ruchu. Odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią, są w stanie zapewnić bezpieczeństwo domownikom także w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych. Czujnik reaguje na ruch również gdy pada deszcz.