Zastanawiasz się nad tym, jak urządzić małą łazienkę? Nie da się ukryć, że stworzenie na niewielkim metrażu stylowej i funkcjonalnej aranżacji, w której zmieszczą się wszystkie potrzebne sprzęty i akcesoria, może być dużym wyzwaniem. Mamy dla Ciebie jednak dobrą wiadomość – nie dotyczy to oświetlenia! W dzisiejszym artykule pokażemy Ci, że jego zaplanowanie może być naprawdę proste. Czytaj dalej i dowiedz się, jak rozmieścić oświetlenie w małej łazience, by efekt był jednocześnie praktyczny i przyjemny dla oka.
Oświetlenie w małej łazience – co musisz wiedzieć?
Wybór oświetlenia do małej łazienki nie powinien być przypadkowy. Nie da się ukryć, że pomieszczenie to musi być odpowiednio jasne, by można było wygodnie przeprowadzać w nim codzienną toaletę i zabiegi pielęgnacyjne. Kluczem do sukcesu jest tu przede wszystkim zastosowanie więcej niż jednego źródła światła. Jak zatem rozmieścić oświetlenie w małej łazience i na jakie oprawy się zdecydować? Odpowiadamy poniżej.
Jak rozmieścić oświetlenie w małej łazience? Praktyczne wskazówki
Podstawą światła w łazience powinno być oświetlenie sufitowe. To ono w dużej mierze odpowiada za funkcjonalność aranżacji i panujący w niej klimat. Postaw na oprawy, które będą dawać rozproszone światło, równomiernie wypełniające wnętrze. Doskonale sprawdzą się np. plafony, które dziś dostępne są w naprawdę wielu ciekawych odsłonach. Strzałem w dziesiątkę powinny okazać się także spoty i reflektory, montowane natynkowo lub podtynkowo. Znajdziesz wśród nich nawet oprawy, które pozwalają na regulację kąta padania światła. Taką funkcjonalność oferują Ci też coraz częściej spotykane w łazienkach systemy szynowe. To bardzo praktyczna opcja, którą możesz w pełni dopasować do swoich potrzeb.
Drugim, niezwykle ważnym elementem oświetlenia jest światło w okolicy lustra. Absolutnie nie należy go pomijać, bowiem to od niego zależy m.in. wygoda wykonywania makijażu czy też golenia. W roli tego rodzaju światła najlepiej sprawdzają się kinkiety. Możesz zdecydować się na dwie oprawy umieszczone po obu stronach tafli lub jeden kinkiet zamocowany nad lustrem. Najlepiej, by kinkiet włączany był niezależnie od światła głównego – dzięki temu w zależności od potrzeb rozświetlisz łazienkę mocnym światłem sufitowym lub wypełnisz ją delikatną łuną padającą z kinkietu.
Na co warto zwrócić uwagę, wybierając oświetlenie do łazienki?
Planując oświetlenie w małej łazience, zwróć uwagę na to, czy światło będzie docierać do wszystkich istotnych na co dzień miejsc, w tym np. do strefy kąpielowej z wanną lub kabiną prysznicową. Miej też na uwadze jego moc – przyjmuje się, że w łazience strumień światła powinien mieć minimum 200 lumenów na m2.
Równie ważna jest barwa światła. Neutralna, czyli ok. 4000K, najbardziej przypomina światło słoneczne i na pewno znakomicie sprawdzi się w małej łazience, nawet jeśli nie ma w niej okna. Barwa cieplejsza sprawi, że wnętrze będzie wydawało się przytulniejsze, a chłodniejsza doda mu sterylności.
Ostatnim czynnikiem, o którym warto wspomnieć, jest umiejscowienie opraw i ich szczelność. Nie jest bowiem tajemnicą, że elektryka nie powinna mieć kontaktu z wodą. Pamiętaj więc, że popularne na rynku oprawy o IP20 muszą być zamontowane przynajmniej 60 cm od źródła wody. Lampy narażone na zachlapania lub bezpośredni kontakt z cieczą muszą z kolei charakteryzować się podwyższoną szczelnością.
Jak widzisz, rozmieszczenie oświetlenia w małej łazience nie jest specjalnie skomplikowane. Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom poradzisz sobie z tym wyśmienicie. Szukasz praktycznych lamp, które przy okazji dodadzą Twojej łazience charakteru? Koniecznie przyjrzyj się więc propozycjom, które przygotowaliśmy dla Ciebie w naszym e-sklepie!