Infolinia 576 226 224

Jak rozjaśnić ciemny pokój za pomocą oświetlenia i nadać mu nowy wygląd? TOP 6 sposobów

Jak rozjaśnić ciemny pokój za pomocą oświetlenia i nadać mu nowy wygląd? TOP 6 sposobów

Ciemny pokój kojarzy się zwykle z ciasnym mieszkaniem w bloku, jednak wymagające pomieszczenie może także być częścią przestronnego domu. O trudnościach aranżacyjnych nie zawsze decyduje metraż. Co sprawia, że niektóre pokoje wyraźnie trudniej urządzić? Jak rozjaśnić ciemny pokój i dlaczego warto to zrobić? Sprawdź 6 TOP sprawdzonych sposobów na funkcjonalne pomieszczenie w swoim mieszkaniu.

Co sprawia, że niektóre pomieszczenia są zbyt ciemne?

Ciemny i ponury pokój charakterystyczną, nieprzyjemną atmosferę nie zawsze zawdzięcza ograniczonemu metrażowi. W pomieszczeniu może być zbyt ciemno także z innych powodów. Wśród najczęstszych należy wymienić:

  • niewłaściwe i nieprawidłowo rozmieszczone oświetlenie. Niewłaściwe rozmieszczenie światła o złej barwie przekłada się na estetykę i atmosferę pomieszczenia. Ma także wpływ na jego funkcjonalność;

  • nieprzemyślane umeblowanie. Pokój może wydawać się zbyt ciemny z powodu niepasującej aranżacji. Pomieszczenia wąskie, o niewielkim metrażu lub źle doświetlone warto wyposażyć w minimalistyczne meble. Dobrym pomysłem jest w tym przypadku zachowanie prostej linii i unikanie bogatych i ciężkich zdobień;

  • kształt pokoju. Niektóre pomieszczenia są zbyt ciemne z powodu swojego kształtu. Dotyczy to zwłaszcza pokoi długich i wąskich, ale także urządzonych we wnękach. Niektóre z nich mogą nie mieć okna;

  • zbyt ciężkie zdobienia ścian i okien. Ściany pomalowane na zbyt ciemne kolory i przytłaczające dekoracje okna także mogą być powodem ponurej atmosfery, panującej we wnętrzu pokoju.

Jak rozjaśnić ciemny pokój za pomocą oświetlenia i nadać mu nowy wygląd? TOP 6 sposobów

Dlaczego warto rozjaśnić ciemny pokój?

Nasłonecznienie jest ważnym czynnikiem, mającym wpływ na samopoczucie osób przebywających w danym pomieszczeniu. W ciemnym pokoju dostęp światła słonecznego jest jednak ograniczony. Dlaczego warto rozjaśnić ciemny pokój? Otóż w dobrze doświetlonym wnętrzu trudniej popaść w melancholijny nastrój. To ważne zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy dzień jest krótszy. Poza tym dostęp do światła (słonecznego i sztucznego) przekłada się na produktywność i kreatywność, lepszej jakości sen oraz wyraźnie mniejsze zmęczenie. Jednocześnie należy pamiętać, że źle dobrane sztuczne oświetlenie również może mieć negatywny wpływ na nastrój domowników.

Jak nadać nowy wygląd ciemnemu pokojowi?

Rozjaśnienie ciemnego pokoju to w wielu przypadkach konieczność. Atmosfera wnętrza przekłada się bowiem na nastrój i samopoczucie domowników. Oczywiście jedną z bardziej skutecznych metod jest powiększenie przestrzeni, jednak nie każdy może sobie pozwolić na taką zmianę. Jak rozjaśnić pokój i nie naruszyć dotychczasowego układu pomieszczeń? Poniżej znajdziesz cenne wskazówki!

Postaw na kolor! Jakie odcienie sprawdzą się w ciemnych pomieszczeniach?

Jak rozjaśnić pokój? Przede wszystkim - postaw na odpowiedni kolor ścian. W ciemnych pomieszczeniach świetnie sprawdzi się paleta jasnych, neutralnych barw, obejmujących m.in. klasyczną biel, beż i delikatną szarość. Wnętrze (w miarę możliwości) powinny także zdobić jasne meble, najlepiej ustawione w prostej i raczej niskiej linii.

Ciemny pokój a dekoracje

Ciemny pokój bardzo często wydaje się ponury - nic dziwnego, że zależy Ci, żeby urządzić go w przytulny sposób. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie dekoracje sprawdzą się w ograniczonej przestrzeni. Przede wszystkim należy unikać zdobienia sufitu - to miejsce w ciemnym pokoju jest przeznaczone wyłącznie dla lampy, najlepiej sufitowej niewiszącej. Żyrandole mogłyby optycznie zmniejszać pokój. Rozjaśnić pomieszczenie pomogą Ci także dodatki, a raczej - ich brak. Ciemne wnętrza lubią oszczędne aranżacje (koniecznie w jasnych odcieniach!).

Jak rozjaśnić ciemny pokój za pomocą oświetlenia i nadać mu nowy wygląd? TOP 6 sposobów

Oświetlenie jako sposób na rozjaśnienie pokoju

Odpowiednie oświetlenie wnętrza dla wielu osób wciąż nie ma żadnego znaczenia. Tymczasem dobrze dobrane i rozmieszczone źródła światła mogą skutecznie rozjaśnić pokój. W jaki sposób?

1. Podświetlenie ścian

Minimalistyczny wystrój wnętrza w przypadku ciemnego pokoju nie wyklucza podświetlania ściany. Takie rozwiązanie pięknie rozjaśnia wnętrze; może także optycznie je powiększać, sprawiając wrażenie przestronności. Podświetlenie ściany genialnie sprawdza się w salonie, jednak może być stosowane także w ciemnych pokojach o innym przeznaczeniu. Oświetlenie ściany jest bowiem bardzo uniwersalnym rozwiązaniem, zatem idealnym do salonu, korytarza, sypialni i łazienki.
Jak wyróżnić konkretną ścianę? Odpowiednim źródłem światła. Dobrze w tym przypadku sprawdzi się oświetlenie punktowe, szynoprzewody i reflektory oraz lampki LED i kinkiety ścienne.

2. Barwa sztucznego oświetlenia

Odpowiednie oświetlenie do ciemnego pokoju powinno mieć konkretną temperaturę barwową. Które światło - białe czy żółte, będzie lepszym wyborem? Wiele osób za bardziej dekoracyjne i przytulne uważa światło żółte i po takie żarówki intuicyjnie sięga. Nie zawsze jednak jest ono dobrym wyborem - będzie odpowiednie w przypadku sypialni, jednak w ciemnym salonie przyniesie odwrotny efekt. Aby optycznie powiększyć pokój dzienny, wybierz raczej barwę zimną. Dodatkowo sięgnij po te lampy stojące i sufitowe, które mają jasne klosze. Pięknie rozproszą one światło żarówki.

3. Podział pokoju na strefy

Małe pokoje mogą być bardzo funkcjonalne - pod warunkiem że przestrzeń będzie idealnie wykończona. Pożądany efekt pozwoli Ci osiągnąć podział pomieszczenia na strefy użytkowe. Światło lampy może bowiem wyeksponować konkretne punkty pokoju: strefę relaksu, rodzinne fotografie albo szafkę RTV. Warto w tym celu wykorzystać kilka lamp: lampy stojące, kinkiety (rozmieszczone na ścianach) oraz lampy na suficie (np. plafony).

4. Klosze z przezroczystego szkła

Jednym ze sprawdzonych sposobów na doświetlenie przestrzeni jest zastosowanie kloszy z przezroczystego szkła. Taka lampa wydaje się niezwykle lekka; daje także jasne, nieprzytłumione światło. Będzie idealnym wyborem do salonu, ale nie tylko. Kuliste klosze nadają się do przytulnych, lecz ciemnych sypialni.

5. Powierzchnie na wysoki połysk

Powierzchnie na wysoki połysk, to kolejny, bardzo ciekawy sposób na aranżację ciemnego pokoju. Jasne, lustrzane fronty mebli sprawią, że przestrzeń będzie wydawała się nieco większa i jaśniejsza. Jeśli jednak pomieszczenie jest już urządzone i nie masz wpływu na jego aranżację, możesz sięgnąć po błyszczące elementy dekoracyjne, np. lustra. Tafle pięknie odbijają światło, pomagając w ten sposób rozjaśnić wnętrze. To także jeden ze sposobów na podświetlenie ścian.

6. Zastosowanie kilku źródeł światła

Ciemny pokój, to wnętrze, które wymaga szczególnej troski o szczegóły - w tym przypadku o odpowiednio wybrane i rozmieszczone źródła światła. Jedna lampa nie wystarczy. Dobrym pomysłem będzie podświetlenie ściany (za pomocą kinkietów, reflektorów lub oświetlenia punktowego), oświetlenie sufitowe oraz lampy stojące. Należy pamiętać, żeby wybrane źródła światła miały identyczną temperaturę barwową. To sprawi, że wnętrze będzie odpowiednio jasne i komfortowe.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium