Nasłonecznienie jest ważnym czynnikiem, mającym bezpośredni wpływ na samopoczucie osób korzystających z danego pomieszczenia. Dostęp światła słonecznego często jest jednak niewystarczający. Wówczas duże znaczenie ma temperatura barwowa światła sztucznego. Jak dopasować barwy światła i moc żarówki do rodzaju i aranżacji wnętrza? Podpowiadamy!
Czym jest barwa światła? Jakie są barwy światła i czym się różnią?
Barwa światła oznacza temperaturę barwową danego źródła światła. O tym, czy światło LED jest ciepłe, neutralne, czy zimne decyduje ilość Kelwinów [k], czyli jednostki temperatury w układzie SI. Im wyższy wskaźnik, tym bielsze (zimniejsze) jest emitowane światło. Niekiedy (>10000K) barwa może być lekko niebieska.
Warto wiedzieć, że wybór odpowiedniej barwy światła nie może być przypadkowy. Właściwa dla danej przestrzeni temperatura barwowa przekłada się na funkcjonalność wnętrza - w pomieszczeniach biurowych może m.in. wpływać na wydajność pracowników. Jakie są barwy światła? Czym się różnią?
-
światło ciepłe (poniżej 3500K). Ciepła barwa światła to tzw. światło żółte. Wprowadza ono do wnętrza bardzo przytulną atmosferę - dzięki ciepłej barwie możliwe jest wyciszenie i relaks. Kolor światła w tym przypadku jest zbliżony do światła tradycyjnej żarówki; może także kojarzyć się z zachodem słońca albo palącą się świecą.
-
światło neutralne (3500-5000K). Barwa neutralna zbliżona jest do światła dziennego. Cechą charakterystyczną takiego zakresu temperatury barwowej jest to, że neutralne światło sztuczne nie przekłamuje kolorów.
-
światło zimne (powyżej 5000K). Zimne światło to tzw. światło białe. Cechuje je wysoka temperatura barwowa, a specyficzny biały kolor przypomina dzienne światło emitowane między godziną 13:00 a 14:00. Zimna barwa powinna kojarzyć się z pełnym słońcem i bezchmurnym niebem.
Jak dopasować barwy światła do typu pomieszczenia?
Zrozumienie barw światła przekłada się bezpośrednio na funkcjonalność mieszkania lub biura. Możliwość wyboru barwy światła pozwala m.in. podkreślić charakter wnętrza i wyraźnie wpłynąć na komfort przebywania w pomieszczeniu. Kiedy wybrać oświetlenie o wyższej temperaturze barwowej, a kiedy wystarczająca będzie żółta barwa światła?
Jaka barwa światła do salonu? W tym wnętrzu sprawdzi się żółte światło
Ciepłe światło (światło żółte) sprawdza się w pomieszczeniach przeznaczonych do wypoczynku i kojarzących się ze spokojem. Jest więc zarezerwowane dla salonów i pokoi dziennych. Światło o niższej temperaturze barwowej zaprowadza harmonię i ułatwia lub umożliwia relaks. W ciepłym świetle łatwiej jest się wyciszyć.
Jaka barwa światła do kuchni? Dobrym wyborem będzie barwa neutralna
Jaką barwę światła wybrać do kuchni? W tym przypadku odpowiednia będzie barwa neutralna. Ludzkie oko pozostaje obojętne na tę temperaturę barwową, dlatego dobrze sprawdza się ona w pomieszczeniach często i intensywnie użytkowanych. Co ciekawe, barwa neutralna imituje popołudniową barwę dzienną - zapewnia dobrą widoczność i nie przekłamuje kolorów.
Jaka barwa światła do łazienki? Postaw na zimne i ciepłe światło
Ciepła czy zimna - jaka barwa światła będzie odpowiednia do łazienki? W tym przypadku nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli we wnętrzu dominują jasne i chłodne kolory, oświetlenie łazienki powinna cechować wyższa temperatura barwowa. Białe światło nie sprawdzi się natomiast we wnętrzach klasycznych, w których dominuje ciepła kolorystyka. Wówczas warto zdecydować się na oświetlenie imitujące tradycyjną żarówkę, tj. światło ciepłe.
Jaka barwa światła do sypialni? Mieszaj kolory
W sypialni podobnie jak w salonie, dobrze sprawdzi się ciepła barwa światła LED. Żarówki emitujące światło o przyjemnej ciepłej tonacji sprawią, że wnętrze będzie sprzyjało relaksowi. Warto jednak wiedzieć, że w sypialni może być więcej barw światła. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się biurko albo toaletka, warto uzupełnić aranżację o dodatkowe oświetlenie LED. W tym przypadku dobrze sprawdzi się neutralna barwa światła i światło w barwie zimnej.
Jaka barwa światła do gabinetu? Barwa zimna!
Jakie jest odpowiednie oświetlenie do gabinetu? Otóż do pomieszczenia biurowego doskonale nadaje się barwa zimna - ten typ światła (światło zimne, czyli światło o temperaturze barwowej powyżej 5000K) jest idealne dla każdego wnętrza, utrzymanego w jasnej kolorystyce. Najbardziej odpowiednia, w przypadku ścian i mebli jest barwa biała. Wówczas zastosowane zimne światło działa pobudzająco, tzn. mobilizuje mózg do wytężonej pracy i dodaje energii.
Jak dopasować barwę światła do aranżacji pomieszczenia?
Barwa światła przede wszystkim zwiększa funkcjonalność każdego rodzaju wnętrza - w danym oświetleniu można łatwiej się wyciszyć lub wydajniej pracować. Trzeba jednak pamiętać, że kolor światła powinien odpowiadać nie tylko konkretnym potrzebom, ale także - aranżacji pomieszczenia. Jaka barwa światła LED będzie najlepsza dla poszczególnych stylów wnętrzarskich?
-
styl klasyczny/retro i vintage kojarzą się z ciepłą barwą światła. Żarówka LED emitująca światło zbliżone do światła świecy będzie w tym przypadku najlepsza - subtelnie rozświetli wnętrze, jednocześnie podkreślając jego unikalny charakter.
-
styl nowoczesny minimalistyczny warto podkreślić zimną barwą światła. Proponowany biały kolor światła uwypukla sterylny charakter wnętrza i sprawia, że wydaje się ono bardzo przestronne.
-
styl glamour będzie prezentował się doskonale w neutralnej barwie światła. W tej estetyce idealnie sprawdzają się bowiem odcienie złota, granatu, butelkowej zieleni i różu. Barwa ciepła (jak i zimne światło) mogłaby je przekłamać. W neutralnej barwie światła będą zachwycały charakterystyczną głębią, a często - połyskującym wykończeniem.
-
styl loftowy/industrialny może być oświetlony ciepłym lub neutralnym kolorem światła: ciepłym światłem możesz ocieplić wnętrze, barwę neutralną natomiast warto wykorzystać w pomieszczeniach, które powinny zachwycać nowoczesnym i bardzo minimalistycznym wykończeniem.
Moc żarówki a specyfika pomieszczenia. Jakie żarówki LED wybierać?
Prawidłowe oświetlenie poszczególnych pomieszczeń wiąże się nie tylko z koniecznością wyboru światła o odpowiedniej temperaturze barwowej (np. maksymalnie zbliżonego do światła słonecznego). Bardzo ważne jest także prawidłowe dopasowanie mocy żarówki LED do specyfiki pomieszczenia. Jaka moc światła będzie odpowiednia dla konkretnego pomieszczenia? Otóż w odpowiednim doborze źródła światła pomocne będzie określenie ilości lumenów [lm] - jednostki miary wyrażającej ilość światła, jaką emituje żarówka LED. Lumeny w prosty sposób przelicza się na waty i na tej podstawie dobiera żarówkę do metrażu pomieszczenia:
-
uznaje się, że każdy m2 w salonie lub kuchni powinien być rozjaśniony światłem 200-400 lm;
-
w przypadku łazienki zakres lm jest wyższy - od 300 do nawet 500 lm/m2;
-
najmniej, bo 100-300 lm/m2 przewiduje się dla pomieszczeń mało użytkowanych.
Warto pamiętać, że moc żarówki LED (ilość lumenów) i barwa światła nie mają żadnego związku - nie należy więc mówić o tym, ile lumenów ma ciepłe światło.
Modne źródła światła. Jak uzupełnić naturalne oświetlenie pomieszczenia?
Oświetlenie naturalne pomieszczenia to bardzo często za mało - konieczne jest zatem dodatkowe źródło światła. Jak uzupełnić aranżację wnętrza w sposób modny i funkcjonalny? Postaw na stylowe oświetlenie LEDowe:
-
do sypialni. Sypialnia to pomieszczenie, które bezsprzecznie kojarzy się z relaksem, dlatego tak ważna jest panująca w tym wnętrzu atmosfera. Powinna sprzyjać dobremu samopoczuciu i wyciszeniu. Niebagatelną rolę będzie w tym przypadku odgrywała barwa światła, ale nie tylko. Ważny jest także dobór mebli i źródeł światła. Zainstalowane w pomieszczeniu lampy powinny być praktyczne - poza żyrandolem warto wyposażyć się także w lampę podłogową i nocną.
-
do kuchni. Ze względu na charakter pomieszczenia, lampy, które się w nim znajdą, powinny być funkcjonalne i dobrze rozlokowane. Ułatwi to m.in. przygotowywanie posiłków - podobnie, jak obojętna barwa światła (neutralna), która nie przekłamuje kolorów. Jak główne źródło rozświetlenia kuchni dobrze sprawdzi się żyrandol lub plafon z żarówką LEDową.
-
do łazienki. Barwa światła w łazience nie jest w żaden sposób narzucona - to pomieszczenie, w którym sprawdzi się zarówno światło ciepłe, jak i zimne lub neutralne. Jeżeli we wnętrzu dominują odcienie chłodne, lampy sufitowe nie powinny emitować światła o temperaturze niższej niż 4500-5500K; w przypadku, gdy dominuje barwa ciepła, idealne będą żarówki poniżej 3500K.